wiek dziecka: 0–3

Bezpieczny maluch

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku?
  • W jaki sposób karmić dziecko?
  • Jak nosić na rękach?
  • Jak bawić się z nim?
  • Jak zapewnić mu bezpieczny sen?

Małe dzieci, szczególnie w pierwszych miesiącach swojego życia, są niezwykle wrażliwymi i kruchymi istotami. Ich ciało jest bardzo delikatne, a organizm dopiero powoli się kształtuje, dlatego wymagają szczególnej ochrony przed niebezpieczeństwami, na które mogą być narażone.

Jak dbać o bezpieczeństwo niemowlęcia?

Podczas przewijania

Pamiętaj, że upadek, nawet z niewielkiej wysokości, może być dla małego dziecka bardzo niebezpieczny. Konsekwencje takiego urazu mogą być poważne, dlatego bardzo dokładnie zaplanuj wszystkie czynności związane z przewijaniem lub innymi podobnymi zabiegami, podczas których dziecko znajduje się ponad poziomem podłogi. Przygotuj sobie wcześniej wszystkie przybory do pielęgnacji – pieluszki itp. i ułóż je w zasięgu rąk, tak by nie było konieczności oddalania się od maluszka. Dziecku wystarczą sekundy Twojej nieuwagi lub odwróconego wzroku, by sturlało się z przewijaka czy kanapy. Na początku, zanim dojdziesz do wprawy, możesz poprosić kogoś, by Ci pomógł – podawał brakujące przybory. Powoli nauczysz się, co jest Ci potrzebne do przewinięcia maleństwa i gdzie najlepiej to położyć, by było Ci wygodnie. Jeśli na początku czujesz się niepewnie i nie masz nikogo do pomocy, lepiej rozłóż kocyk na dywanie i wszelkie czynności wykonaj na podłodze, dzięki temu unikniesz niebezpieczeństwa upadku.

Na rękach

Gdy nosisz dziecko na rękach, pamiętaj, że na podłodze mogą być rozrzucone zabawki, uważaj, aby się nie potknąć. Zachowaj szczególną uwagę, kiedy wnosisz dziecko po schodach lub schodzisz z nim na rękach, zawsze trzymaj się poręczy.

Nie trzymaj jednocześnie w ręku dziecka i gorącej herbaty czy kawy – nawet spokojny maluch może nagle wytrącić Ci z ręki filiżankę i wylać napój na Was, a Ty nie zdążysz zareagować.

Zanim weźmiesz niemowlaka na ręce, podłóż swoją dłoń pod jego główkę i przytrzymuj ją cały czas podczas noszenia na rękach. Maluch nie ma jeszcze zbyt dobrze wykształconych mięśni podtrzymujących główkę, która jest w dodatku dość ciężka w stosunku do reszty ciała. Dopiero ok. 3. – 4. miesiąca życia nabiera więcej sił. Pozycja horyzontalna nie jest jedyną bezpieczną pozycją dla malucha, gdy trzymasz go na rękach. Możesz śmiało stosować inne, pamiętaj jednak zawsze o podtrzymywaniu główki!

Nigdy nie potrząsaj dzieckiem!

Pamiętaj o tym, by również podczas zabawy mieć szczególną uwagę na jego główkę i kark, w szczególności, by nie potrząsać dzieckiem – oprócz uszkodzeń kręgosłupa, może w trakcie takich zabaw dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu dziecka.

Podczas kąpieli

Skóra dziecka jest cieńsza niż skóra dorosłego i przez to znacznie łatwiej ulega poparzeniu. Oznacza to, że należy zwracać szczególną uwagę na temperaturę pokarmu czy wody, z którymi dziecko ma styczność. Zanim zaczniesz kąpać dziecko, sprawdź temperaturę wody, zanurzając lekko łokieć lub za pomocą specjalnego termometru. Możesz też zainstalować termostat, który pozwoli Ci na ustawianie odpowiedniej temperatury wody w kranie. Dobrze, kiedy ma ona ok. 37°C. Ważne też, żeby temperatura otoczenia w trakcie kąpieli nie była zbyt niska, powinna wynosić ok. 23°C. Zanurzaj dziecko powoli, możesz do niego przy tym spokojnie mówić, uśmiechać się. Niech to będzie dla niego oprócz rytuału również przyjemność!

Wkładając niemowlę do wanienki, włóż rękę pod jego pachę w taki sposób, by stabilnie podeprzeć mu główkę i chwyć mocno za bark. Drugą ręką podtrzymuj pupę i bioderka. Podczas mycia dziecka zwróć szczególną uwagę, by nie wyślizgnęło Ci się z rąk i nie zachłysnęło wodą – oprócz realnego zagrożenia, taka sytuacja może dziecko również bardzo przestraszyć.

Zanim wyjmiesz maleństwo z wanienki, dokładnie opłucz ręce z piany i mydła, aby móc go dobrze chwycić i mieć pewność, że nie wyślizgnie się z Twoich dłoni. Zaraz po wyjściu z łazienki owiń dziecko w ręcznik, by nie wystudzić jego organizmu i nie przeziębić.

Uważaj też na śliską podłogę. Warto zadbać o antypoślizgowe dywaniki, by uniknąć upadku szczególnie, kiedy trzymasz dziecko na rękach.

Podczas karmienia

Zanim podasz niemowlakowi podgrzane mleko, wymieszaj dobrze zawartość butelki (żeby wyrównać temperaturę płynu w całym naczyniu) i umieść kilka kropli na wewnętrznej stronie swojego nadgarstka, czyli tam, gdzie Twoja skóra jest najwrażliwsza. Mleko powinno być letnie, nie gorące, ale też nie zimne. Jeśli karmisz niemowlaka pokarmem z butelki, zawsze trzymaj ją tak, by w razie zachłyśnięcia móc szybko zareagować.

Bezpieczny sen

W pierwszych miesiącach życia dziecka dla jego bezpieczeństwa, a Twojej wygody i spokoju, warto postawić łóżeczko w Twojej sypialni. Wybierając łóżeczko dla dziecka, zwróć uwagę, aby odstępy między szczebelkami nie były szersze niż na 8 cm – dzięki temu unikniesz zagrożenia, że dziecko włoży główkę między szczebelki lub wypadnie z łóżeczka. Kupując wyposażenie łóżeczka, pamiętaj, że na początku kołderka i poduszka nie będą Ci potrzebne – maluch mógłby się poddusić zakrywając buzię zbyt ciężkim materiałem – do przykrycia wystarczy kocyk lub lekki śpiworek. Nie nakrywaj zbyt wysoko dziecka, by nie mogło naciągnąć kocyka na buzię. Z tego samego powodu materacyk nie może być zbyt miękki. Nie wkładaj do łóżeczka dziecka żadnych przedmiotów, którymi mogłoby się poddusić (np. dużych pluszaków czy jaśków) lub zranić (np. zabawek).

Nie martw się, że dziecko się przeziębi z powodu chłodu. Zdecydowanie niekorzystne dla maluszka jest przegrzewanie, dlatego utrzymuj stałą temperaturę pomieszczenia, w którym śpi Twoje dziecko,  powinna mieścić się w przedziale od 18 do 22°C. Pamiętaj również o wietrzeniu pomieszczenia przed snem, a gdy są bardzo ciepłe dni, możesz na noc pozostawić lekko uchylone okno. Jeśli chcesz sprawdzić, czy temperatura jest odpowiednia dla Twojego dziecka, dotknij jego karku. Jeśli jest gorący, spocony, to znaczy, że dziecku jest za ciepło. Można wtedy także zaobserwować potówki pojawiające się na karku i w zgięciach skóry dziecka. Jeśli kark jest zimny, dziecku jest za chłodno. Jeżeli karczek dziecka jest dodatkowo spocony, może to sugerować, że dziecko się przeziębiło.

Pamiętaj o bezpiecznym ułożeniu niemowlaka do snu. Najlepsza jest pozycja na boku (chroni przed zachłyśnięciem ulewającym się pokarmem). Nie podkładaj jednak nigdy w takiej pozycji pod jego plecki zrolowanej kołderki czy kocyka – sprzyja to przewróceniu się dziecka na brzuszek, a taka pozycja dla maluszka, który nie potrafi się jeszcze samodzielnie przekręcić na bok, jest niebezpieczna. Pamiętaj, by po karmieniu, zanim odłożysz dziecko do łóżeczka, poczekać, aż mu się odbije. Jeśli maluch ma katar, możesz podłożyć coś pod nogi łóżeczka lub pod materac pod wezgłowiem, tak by główka dziecka była nieco wyżej niż nóżki. Pamiętaj jednak, by za każdym razem sprawdzić, czy stópki Twojego dziecka są przy końcu łóżeczka, tak by nie mogło się ono zsunąć pod przykrycie. Możesz również położyć maluszka na plecach. Po kolejnych karmieniach pamiętaj, by zmieniać dziecku pozycję i układać je raz na jednym, raz na drugim boczku. Pozycja leżenia na brzuszku może być stosowana podczas czuwania, gdy jesteś obok dziecka. Jej dobrą stroną jest to, że ćwiczy mięśnie grzbietu i kończyn i powoli przygotowuje do większej aktywności fizycznej. Pomaga też w znoszeniu kolki i pośrednio poprawia pracę jelit.

Zabawki

Najlepiej będzie, jeśli na czas snu Twojego dziecka zdejmiesz z łóżeczka czy wózka wszystkie zabawki. Dla niemowlaków mogą być niebezpieczne zbyt długie sznurki od zawieszonych zabawek czy nawet tasiemki od przywiązanych do ubrania smoczków. Dziecko może je owinąć sobie wokół szyi i sprowadzić w ten sposób na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo.

Pamiętaj również, że wszystkie artykuły dla Twojego dziecka powinny być zgodne z obecnie obowiązującymi normami unijnymi. Ważne, by sprawdzić czy na zabawce znajdują się:

1. Znak CE, który informuje, że dany produkt spełnia wymagania odnoszące się do jakości i bezpieczeństwa.

2. Nazwa i adres producenta lub importera zabawki.

3. Informacje o przeznaczeniu zabawki.

4. Stosowne ostrzeżenia, a w szczególności:

• czy zabawka jest odpowiednia dla dzieci poniżej trzeciego roku życia wraz z informacją o szczególnym ryzyku z nią związanym;

• czy jest przeznaczona do użytku pod nadzorem osoby dorosłej.

5. Instrukcja obsługi w języku polskim.

6. Instrukcja i ostrzeżenie o umiejętnościach koniecznych do korzystania z zabawek.

7. Informacja o sposobie konserwacji.

 

 

Pamiętaj:

  1. Do 4. miesiąca podtrzymuj główkę dziecka, gdy podnosisz je na ręce.
  2. Nigdy nie potrząsaj dzieckiem!
  3. Temperatura wody do kąpieli powinna mieć ok. 37°C
  4. Kładź niemowlaka na boku szykując go do snu.
Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →