wiek dziecka: 0–3

Depresja poporodowa u mężczyzn

— Maciej Chodorek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy depresja poporodowa dotyczy również mężczyzn?
  • Ilu mężczyzn cierpi na depresję poporodową?
  • Jakie są objawy depresji u mężczyzn?

Jesteś ojcem od niedawna. Być może czekałeś na ten moment, przygotowywałeś się, snułeś plany, zastanawiałeś się, jak to będzie. Być może uważałeś, że specjalne przygotowania nie mają sensu, bo rzeczywistość i tak Cię zaskoczy. Osoby z Twojego otoczenia – bliscy, znajomi, koledzy z pracy, dzieliły się swoim doświadczeniem, lub w żartach ostrzegały, że Twoja wolność dobiega końca. Czytałeś książki, artykuły o rodzicielstwie. Szukałeś inspiracji w internecie i telewizji. Przypominałeś sobie swoje dzieciństwo, swojego ojca i matkę. Oczami wyobraźni widziałeś siebie w nowej roli.

Zmiana po narodzinach dziecka

Sytuacja po narodzinach dziecka często jednak okazuje się dużo trudniejsza i bardziej skomplikowana, niż to można przewidzieć. Partnerka źle się czuje, czy to na skutek depresji poporodowej czy zmęczenia związanego z opieką nad dzieckiem. Ty masz ją wspierać, być jak skała. Dziecko dużo płacze, nie wiadomo, czego dokładnie potrzebuje, a może ma problemy zdrowotne i wymaga opieki lekarskiej. Ty masz stanąć na wysokości zadania, być w szpitalu, rozmawiać z lekarzami, wspierać żonę, która bardzo to przeżywa. W pracy niby to rozumieją ale jednak nie da się długo być na zwolnieniu, urlopie, a przy małym dziecku Twoje dochody są podstawą finansową rodziny. Do tego dochodzi fizyczne zmęczenie związane z niewyspaniem.

Do niedawna wiele spraw wydawało się prostych. Rozwijałeś się zawodowo. Wyjeżdżaliście z partnerką w ciekawe miejsca. Umawiałeś się z kolegami na piwo i mecze. Czułeś się wolny i niezależny. Na wszystko był czas. Teraz tego czasu nie ma. Czujesz presję. Niby wiesz co robić, a jednak nie masz z kim porozmawiać. Twojego ojca albo z jakichś powodów nie ma, albo to co proponuje nie jest zgodne z tym, jaki Ty chciałbyś być jako ojciec czy partner. Nie masz jasnego wzorca, do którego mógłbyś się odwołać, instrukcji, jak zrobić A, żeby osiągnąć B. Czujesz złość i rozdrażnienie, a pod spodem kryją się często lęk i bezradność, ponieważ na wiele spraw nie masz wpływu.

Zaburzenia nastroju dotyczą nawet 17 % ojców

Zaburzenia nastroju po narodzinach dziecka dotykają mężczyzn znacznie częściej niż mogłoby się potocznie wydawać. Według różnych badań od 10% do 17% ojców dzieci do pierwszego roku życia cierpi na objawy związane z depresją poporodową. W grupie ryzyka są przede wszystkim mężczyźni, którzy wcześniej mieli wahania nastroju, a także partnerzy kobiet cierpiących na depresję poporodową.

Objawy depresji u mężczyzn

Objawy depresji u mężczyzn to przygnębienie, brak zainteresowania codziennymi aktywnościami, trudności w koncentracji, poczucie bezsilności, brak energii. Może pojawić się też lęk czy choroby somatyczne. Ojcowie próbując radzić sobie z tymi trudnymi stanami wewnętrznymi podejmują często ryzykowne zachowania takie jak: nadużywanie alkoholu oraz narkotyków, szybka jazda samochodem, sporty ekstremalne, szukanie przygodnego seksu poza związkiem, hazard. Ojcowie doświadczający depresji poporodowej często unikają przebywania w domu, angażując się całymi sobą w pracę.

Czy skorzystać z pomocy?

Warto wiedzieć, że stan depresyjny w sytuacji okołoporodowej to coś jak najbardziej naturalnego. W końcu zmiana, która następuje jest ogromna. Zdarza się jednak tak, że niepokojące objawy będą się nasilały lub utrzymywały przez dłuższy czas, warto skorzystać wtedy z profesjonalnej pomocy psychologicznej, a czasem także psychiatrycznej.

W naszej kulturze nie ma przestrzeni na rozmowę o tym co się właściwie dzieje i co przeżywa ojciec.  Powstające grupy dla ojców próbują wypełnić tę lukę. Ich celem jest stworzenie bezpiecznego miejsca, gdzie bez pomocy alkoholu można porozmawiać o ważnych sprawach związanych z ojcostwem.

Przeczytaj więcej – poniżej znajduje się broszura „Gdy macierzyństwo nie cieszy – najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o emocjach i samopoczuciu psychicznym po porodzie”

Pamiętaj:

  1. Depresja poporodowa dotyczy nawet 17 % ojców.
  2. Masz prawo czuć różne emocje.
  3. Czas po narodzinach dziecka jest bardzo trudnym okresem w życiu Twojej rodziny.
Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →