wiek dziecka: 12+, 6–12

OFFLINE CHALLENGE – rodzinne wyzwanie!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest offline challenge?
 • Jakie są konsekwencje intensywnego korzystania z nowych technologii?
 • Jak ograniczyć bycie online?

Większość z nas sięga po telefon kilkadziesiąt razy w ciągu doby, również w nocy. Często nie zauważamy nawet, że to robimy. Telefon mamy na wyciągnięcie ręki, towarzyszy nam w podróży, przy posiłkach, podczas spotkań ze znajomymi. Czy ktoś jest nam bliższy niż nasz smartfon?

Jako rodzice, jesteśmy zaniepokojeni intensywnością korzystania przez nasze dzieci z sieci. Dlaczego to w ogóle ma znaczenie? Intensywne korzystanie z telefonu/internetu źle wpływa na zdolność koncentracji, obniża efektywność oraz szkodzi relacjom z innymi. Ale to nie wszystko – badania pokazują, że jeżeli spędzamy za dużo czasu z urządzeniami elektronicznymi, może to powodować zwiększony stres oraz prowadzić do obniżenia nastroju i zaburzeń snu. Zwraca się też uwagę na fakt, że nadmierna obecność mediów elektronicznych w domu źle wpływa na relacje i życie rodzinne. Ile godzin dziennie scrollujesz newsfeedy w ulubionych apkach? Ile lajków zostawiasz każdego dnia znajomym lub influencerom? Jak często wpadasz w ciąg automatycznego odtwarzania filmów na YouTube? A jak często poświęcasz swoją uwagę nowym, ciekawym i rozwijającym rzeczom, które dzieją się offline? Ty i Twoja rodzina.

OFFLINE CHALLENGE – rodzinne wyzwanie!

Zróbcie to razem! Być może, będzie to początek zmian w Waszym domu, które uporządkują korzystanie z mediów elektronicznych i pozytywnie wpłyną na Wasze rodzinne relacje.

 1. Umówcie się ze wszystkimi domownikami, że spróbujecie się odłączyć od sieci na 48 godzin. Porozmawiajcie, dlaczego jest to ważne, czego się obawiacie, jakie widzicie potencjalne przeszkody w realizacji tego wyzwania?
 2. Spróbujcie zaplanować na ten czas coś ciekawego i angażującego dla wszystkich. Może to być wspólny weekendowy wyjazd, spotkanie rodzinne czy po prostu moment, w którym postaracie się więcej czasu spędzić razem i zaproponować dziecku ciekawą alternatywę dla korzystania z sieci – wspólne aktywności na świeżym powietrzu, kino, teatr, muzeum, koncert.
 3. Po podjęciu wyzwania (niezależnie od tego czy wszyscy przejdą je z powodzeniem) porozmawiajcie o tym doświadczeniu. Co było trudnego, co fajnego. Zastanówcie się wspólnie, co moglibyście zmienić – każdy u siebie i razem jako rodzina.

Nowa jakość w domu?

Jeżeli po podjęciu wyzwania uznacie, że zbyt często korzystacie z internetu i smartfonów, i chcecie więcej czasu spędzać offline, warto coś z tym zrobić. To nie musi być rewolucja. Naprawdę niewielkie, ale konsekwentne zmiany mogą odmienić jakość Waszego życia rodzinnego i skutecznie ograniczyć ryzyko problemowego korzystania z sieci. Niżej kilka propozycji rodzinnych zasad:

 1. Nie używajcie telefonów podczas posiłków.
 2. Nie śpijcie z telefonem.
 3. Wyznaczcie w domu miejsce, gdzie trzymacie i ładujecie wszystkie rodzinne telefony.
 4. Umawiajcie się na czas offline podczas rodzinnych wydarzeń – wyjazdy, święta, itp.
 5. Nie korzystajcie z internetu na dwie godziny przed snem.
 6. W przypadku młodszych dzieci warto wyznaczyć limity dzienne korzystania z sieci. Jest to dobry pomysł również w przypadku pozostałych domowników.

O problemie uzależnienia od internetu możemy mówić, gdy: tracimy kontrolę nad czasem spędzanym online, korzystanie z sieci negatywnie wpływa na inne obszary naszego życia czy
rezygnujemy z pasji i zainteresowań na rzecz kolejnych godzin w sieci.

Offline Challenge to wspólna akcja Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, które tworzą Polskie Centrum Programu Safer Internet. Powstała z myślą o dzieciach i młodzieży, którzy korzystają z internetu i smartfonów. Jej celem  jest zachęcenie młodych ludzi do odłączenia się od sieci na 48 godzin i refleksji, jakie to było doświadczenie.  Czy dadzą radę? Czy odkryją coś, co ich zainspiruje do zmiany proporcji w działaniach online i offline? Czy będzie to dla nich łatwe zadanie, czy może przeciwnie, przekonają się że może coś jest nie tak, a  internet pełni w ich życiu zbyt ważną rolę i chcieli by coś z tym zrobić?

Więcej o akcji: https://offlinechallenge.pl/rodzice/

 

Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →