Regulamin udzielania pomocy i wsparcia psychologicznego w Poradni dla Rodziców Latarnia Morska

Witamy w Poradni dla Rodziców Latarnia Morska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę!

W naszej Poradni wspieramy rodziców/opiekunów dzieci do 6. roku życia. Zapraszamy rodziców/opiekunów, którzy doświadczają niepewności i trudności związanych z ich relacją z dzieckiem (dziećmi).

Koncentrujemy się przede wszystkim na wspieraniu bezpiecznej relacji między dzieckiem a rodzicami/opiekunami oraz na wychowaniu bez przemocy, aby przeciwdziałać przemocy wobec najmłodszych.

Zespół Poradni to doświadczeni psycholodzy, psychoterapeuci i lekarz psychiatra. Praca zespołu klinicznego oparta jest na standardach Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i poddawana regularnej superwizji.

Zasady udzielania pomocy:

Rodzic/opiekun, który zgłosi się do Poradni, jest zapraszany na spotkania konsultacyjne (może ich być maksymalnie pięć). Jeśli to możliwe – dobrze, aby uczestniczył w nich także drugi rodzic (opiekun) dziecka. Konsultacje te służą omówieniu trudności, z jakimi rodzic/opiekun się zgłasza, i dopasowaniu proponowanej formy wsparcia do potrzeb, możliwości i aktualnej sytuacji konkretnej rodziny. Trzykrotna nieobecność na spotkaniach konsultacyjnych (odwoływanie wizyt lub nieprzychodzenie na nie) jest rozumiane jako rezygnacja z korzystania z oferty Poradni.

Jeżeli po odbytych konsultacjach terapeuta lub terapeutka zaleca formę wsparcia, która nie jest aktualnie dostępna w Poradni (grupa terapeutyczna lub warsztatowa, terapia), to rodzic (rodzina) może zostać wpisany (wpisana) na listę oczekujących. Czas oczekiwania zależy od aktualnej liczby osób oczekujących oraz problemów i sytuacji rodzica (rodziny), o czym jest informowany.

Jesteśmy poradnią profilaktyczną, oferującą bezpłatną pomoc psychologiczną. Każda godzina to cenny czas, który chcemy poświęcić pracy z rodzicami/opiekunami. Dlatego przyjęliśmy zasadę, że warunkiem kontynuowania wsparcia jest obecność na umówionych sesjach terapeutycznych i spotkaniach. W przypadku planowanej nieobecności (np. wyjazd, planowy pobyt w szpitalu) prosimy o zgłoszenie jej terapeucie (terapeutce) z przynajmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem. Jeżeli w ciągu roku rodzic/opiekun 5 razy nie przyjdzie bez wcześniejszego odwołania lub odwoła sesję terapeutyczną tego samego dnia, oznacza to przerwanie terapii i ewentualny powrót na listę osób oczekujących.

Nasi pacjenci współpracujący z psychologiem lub psychoterapeutą (w kontakcie indywidualnym lub grupowym) mają możliwość skorzystania ze wsparcia lekarza psychiatry. Po zakończeniu terapii psychologicznej, pacjent może znajdować się pod opieką psychiatry jeszcze przez maksymalnie trzy miesiące. Ponadto w ramach pracy zespołu klinicznego Poradni specjaliści konsultują z lekarzem psychiatrą kwestie dotyczące leczenia pacjentów.

W przypadku każdej osoby będącej pod opieką Poradni prowadzimy dokumentację udzielanej pomocy. Dane osobowe przetwarzane są tylko za zgodą pacjenta zgodnie z Polityką Ochrony Danych Osobowych w FDDS, z której wynika m.in. obowiązek przechowywania danych do 5 lat od ostatniego kontaktu z Poradnią. Wgląd do dokumentacji ma: 1. osoba dorosła, która bezpośrednio korzysta ze wsparcia Poradni (dokumentacja własna); 2. członkowie zespołu terapeutycznego pracującego z rodziną; 3. organy państwowe i samorządowe na podstawie przepisów prawa (bez wglądu w dokumentację psychologiczną).

Zaświadczenia o korzystaniu z pomocy placówki wydajemy na pisemną prośbę pacjenta po odbyciu minimum 3 sesji (konsultacji). Zaświadczenia o udziale w grupie warsztatowej lub terapeutycznej są wydawane z informacją o liczbie spotkań, na których osoba była obecna. Nie wydajemy diagnoz i opinii psychologicznych.

W sytuacji pozyskania przez psychologa lub terapeutę informacji o zdarzeniach lub sytuacjach noszących znamiona przestępstwa, demoralizacji, zagrożenia stanu zdrowia lub życia, jest on zobowiązany prawem do przekazania ich odpowiednim organom czy instytucjom, nawet bez zgody osób, których te informacje dotyczą. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pracownicy Poradni mogą wezwać pogotowie, policję lub skontaktować się z innymi członkami rodziny.

Ze względu na fakt, że przez cały dzień w Poradni odbywają się konsultacje, prosimy o zachowanie ciszy w recepcji i w pobliżu gabinetów. Osoby oczekujące na wizytę zapraszamy do części znajdującej się na prawo od wejścia, w pobliżu kącika dziecięcego, gdzie dzieci mogą skorzystać z zabawek i książeczek. Do Państwa dyspozycji jest przewijak, toaleta i kuchnia, w której można zrobić kawę lub herbatę. Prosimy o dopilnowanie, aby zabawki i książki wróciły na swoje miejsce, i o odłożenie naczyń do zmywarki.

Jeśli w procesie wsparcia psychologicznwego jest sam rodzin/opiekun to mając pod opieką dziecko do 1. roku życia, może wejść z nim na konsultację. Starsze dzieci pozostają na korytarzu pod opieką innej osoby dorosłej. Za zapewnienie im opieki dziecku odpowiada rodzic/opiekun.

Jeśli problem, z jakim zgłasza się dorosły, wykracza poza zakres działania naszej Poradni, w takim przypadku doradzimy, do jakiej instytucji można się zgłosić.

Budynek, w którym mieści się Poradnia, wyposażony jest w windę. W razie jej awarii lub trudności w dostaniu się do Poradni, istnieje możliwość poproszenia pracowników o pomoc. Możliwy jest wstęp osoby korzystającej ze wsparcia
z psem asystującym. Przestrzeń Poradni jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową (szerokie drzwi, brak progów, WC) oraz dla rodziców/opiekunów z dziećmi (przewijak, możliwość nakarmienia dziecka w innym pomieszczeniu).

W razie potrzeby możliwa jest obsługa pacjentów z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się, o których mowa w ustawie o języku migowym i innych środkach komunikowania się, lub poprzez wykorzystanie zdalnego dostępu online do usługi tłumacza przez strony internetowe i aplikacje.

Uwagi, informacje zwrotne, pytania dotyczące naszej Poradni oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę można kierować na email: poradnia@fdds.pl.

 

Środki finansowe na naszą działalność otrzymujemy w formie dotacji od instytucji samorządowych i rządowych, a także darczyńców – firm i osób prywatnych. Każdy może nas wesprzeć darowizną lub przekazaniem na rzecz FDDS 1,5% swojego podatku.

Więcej informacji o formach wsparcie na ten temat: https://fdds.pl/wplac.html

Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →