wiek dziecka: 0–3, 3–6

Samotne ojcostwo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega bycie rodzicem?
  • Jak poradzić sobie, będąc tatą wychowującym dziecko w pojedynkę?
  • Jakie emocje może odczuwać samotny tata?

Rodzicielstwo to jedna z najważniejszych ról, jaką można odgrywać w życiu. Stwarza ono szansę na lepsze poznanie samego siebie, zauważenie spraw, które dotychczas nie były istotne, na bezwarunkowe i bezgraniczne pokochanie drugiej osoby. Jest to również zobowiązanie do utrzymania i wychowania dziecka w jak najlepszy sposób.

Przyjmuje się, że idealną rodzinę dla dziecka stanowi dwoje dorosłych ludzi – tata i mama, którzy dbają o jego rozwój. Wzajemnie uzupełniają się w sprawowaniu nad nim opieki, zapewniając mu bezpieczeństwo, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Czasami zdarza się, że w wyniku różnych, często trudnych doświadczeń rodzic musi wychować dziecko w pojedynkę. Jest to wyjątkowo wymagające wyzwanie.

Nie tylko samotna mama

W ostatnim czasie można zaobserwować, że w Polsce coraz częściej opieką nad swoimi dziećmi sprawują ojcowie. Odchodzi się od popularnego niegdyś podejścia, że to matka jest jedyną osobą, która może w odpowiedni sposób wychować dziecko. Wciąż jednak brakuje odpowiedniego wsparcia i źródeł, z których ojcowie mogliby czerpać wiedzę na temat bycia rodzicem, zwłaszcza samotnym.

W samotnym ojcostwie przydatne mogą być pewne zasady:

Nie staraj się odgrywać roli mamy. Jesteś mężczyzną, jesteś tatą. Dla Twojego dziecka najważniejsze jest to, że przy nim jesteś i kochasz je.

Nie przejmuj się innymi. Postaraj się nie brać do siebie głosów, które sugerują, że ojcowie w mniejszym stopniu nadają się do wychowywania dzieci. Bez względu na płeć rodzica nie jest to łatwe zadanie.

Mów dziecku o swoich emocjach. Każdemu zdarzają się trudne dni. Jeżeli jesteś zdenerwowany, postaraj się nie siedzieć z dzieckiem w domu. Wyjście na spacer wydaje się być w takiej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem. Jeżeli nie ma takiej możliwości, pamiętaj, że dobrze jest mówić dziecku o przeżywanych przez Ciebie emocjach, także tych trudnych. Dzięki temu lepiej się poznajecie i nie przenosicie na siebie swoich złych nastrojów.

Poznawaj innych rodziców. Postaraj się wypracować pewną sieć kontaktów z innymi rodzicami, także samotnymi. Dla Ciebie będzie to okazja do zawarcia nowych znajomości i wymiany doświadczeń. Twojemu dziecku umożliwi to obcowanie z rówieśnikami, co według badaczy ma duży wpływ na jego rozwój.

Zadbaj o czas tylko dla siebie. Dziecko jest Twoim kompanem, zarówno w zabawie, jak i w codziennym życiu. Istotne są chwile, które spędzacie razem. Warto jednak pamiętać o zagospodarowaniu czasu tylko dla siebie. Czasami każdy z nas ma ochotę odpocząć od codziennych obowiązków, zrobić coś tylko dla siebie.

Bądź otwarty na stworzenie nowego związku . Masz prawo myśleć o stworzeniu nowego związku. Jest to zupełnie naturalne. Nie obawiaj się, że pojawienie się nowej osoby w domu osłabi więź między Tobą a Twoim dzieckiem. Dziecko wyczuwa, gdy jesteś szczęśliwy, nie chce, by jego tacie czegoś brakowało.

Postaraj się uregulować swoją sytuację prawną. Jeżeli rozstałeś się z partnerką/żoną, to warto, byś znał swoje prawa i obowiązki względem dziecka. Mogą Ci w tym pomóc różnego rodzaju instytucje (np. ośrodek pomocy społecznej). Istnieją również organizacje skupiające ojców samotnie wychowujących dzieci lub organizacje pomagające samotnym rodzicom.

Staraj się myśleć pozytywnie. To Ty jesteś tatą i to Ty wiesz, czego najbardziej potrzebuje Twoje dziecko. Szczera rozmowa z dzieckiem może rzucić światło na nowe problemy i podsunąć propozycję ich rozwiązania, dlatego zawsze słuchaj uważnie, co dziecko ma Ci do powiedzenia. W trudnych sytuacjach postaraj się postępować zgodnie ze swoimi przekonaniami i intuicją.

Pamiętaj:

  1. Uwierz w siebie.
  2. Pamiętaj, że to Ty wiesz najlepiej czego, potrzebuje Twoje dziecko.
  3. Nie staraj się zastąpić swojemu dziecku mamy.
Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →