wiek dziecka: 0–3, 3–6

Poszukiwanie harmonii – czyli co zrobić, żeby nie dać się zwariować

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co robić, by budować poczucie harmonii w codziennym życiu?
  • Co pomaga w tym?
  • Jak zadbać o siebie i swoje potrzeby?

Życie w pełnym biegu, stres w pracy czy zmęczenie wywołane ciągłą opieką nad dzieckiem mogą sprawić, że napięcie odczuwane przez rodzica sięgnie zenitu.

Organizuj i planuj

Podstawą jest dobra organizacja dnia, tygodnia, czasem miesiąca.

Usiądź i spokojnie zastanów się nad rytmem życia Waszej rodziny.

Eliminuj te sprawy, które nie są najważniejsze.

Stwórz plan i postaraj się go trzymać.

Uwzględnij w nim taki podział dnia, abyście mogli całą rodziną spędzić razem choć chwilę w ciągu dnia. Zjedzcie wspólny posiłek. Jeśli rano na nic nie ma czasu, śpieszycie się, to poszukajcie takiego momentu po południu, aby rodzina spędziła wspólnie czas. Przygotujcie i zjedzcie razem obiad. Będziecie mogli porozmawiać, pobyć  ze sobą. Znajdźcie czas, aby odpocząć chwilę w samotności, ale także tylko we dwoje.

Zadbaj o siebie!

Odżywiaj się racjonalnie. Zacznij dzień porządnym, pełnowartościowym śniadaniem, które da Ci energię na resztę dnia.

Wróć do tych aktywności, które kiedyś dawały Ci dużo pozytywnej energii. Ćwiczenia fizyczne doskonale stymulują uwolnienie niepokoju i agresji. Zauważysz, że dużo lepiej się czujesz, masz więcej siły, jaśniejszy umysł.

Zrelaksuj się, odpocznij. Znajdź każdego dnia chwilę na „nic nierobienie”. Usiądź z filiżanką ulubionej herbaty, w ciszy i spokoju, nie myśl o żadnych przykrościach, problemach. Włącz ulubioną muzykę, a może posłuchaj muzyki relaksacyjnej.

Ustal granicę pomiędzy tym, co jest dla Ciebie dopuszczalne w wyrażaniu emocji, a tym co nie jest i staraj się jej nie przekraczać. Przypomnij sobie sytuacje, w której udało Ci się opanować trudne emocje. Co pozwoliło Ci zatrzymać emocje? Ćwicz tę umiejętność!

Zastanów się, co powoduje, że się złościsz. Załóż pamiętnik lub dziennik i notuj trudne sytuacje. Pomyśl, w jakich sytuacjach tracisz panowanie nad sobą – czy mają one związek z porą dnia czy niezaspokojonymi potrzebami – może to głód, niewyspanie czy opuszczony trening fizyczny.

Gdy dopadnie Cię złość – zatrzymaj się

Przypomnij sobie, jak ważne jest zachowanie kontroli nad własnym zachowaniem i emocjami. Najpierw pomyśl, później działaj.

Weź kilka głębokich oddechów. Spowoduje to nie tylko dopływ tlenu do mózgu i zmniejszenie stresu, ale i krótką przerwę wystarczającą do racjonalnej oceny sytuacji i do odzyskania kontroli nad sobą.

Świadomie zmień ton głosu – na łagodniejszy. Krzyk powoduje w drugiej osobie reakcję obronną. Mówienie łagodnym głosem świadczy o opanowaniu i ewidentnie łagodzi obyczaje.

Nie panikuj. Nie wyolbrzymiaj. Nie nadużywaj słów: nigdy i zawsze.

Zdekoncentruj swój gniew. Odwróć swoją uwagę od złości.

Może jest coś śmiesznego w tej sytuacji? Zastanów się: jakie jest prawdziwe znaczenie tej sytuacji? Co naprawdę wywołało Twój gniew? I starannie wybierz rozsądne rozwiązanie.

Używaj słowa przepraszam. Jeśli nakrzyczysz na dziecko, spróbuj mu wytłumaczyć, co Cię zdenerwowało i przeproś. Dziecko uczy się naśladując dorosłych. Jeśli widzi, że umiesz przyznać się do błędu i przeprosić, będzie Cię naśladowało.

Przyjmij wsparcie i pomoc

Pamiętaj, że w podobnej sytuacji są tysiące osób w Polsce i na świecie. Poszukaj ich! Możesz podzielić się swoimi doświadczeniami nie tylko przy piaskownicy, ale także w sieci, dołączając do różnych grup dyskusyjnych. Z pewnością znajdziesz tam wiele wskazówek innych mam, np. jak postępować z maluchem. Zyskasz wsparcie i nowe znajomości, które może przeniesiecie do rzeczywistości.

Kiedy czujesz, że naprawdę nie dajesz sobie rady lub czujesz, że coś złego dzieje się z Twoim dzieckiem i kiedy niepokoisz się, bo masz wrażenie, że nie rozumiecie się z dzieckiem lub przeżywasz kryzys w związku, masz problemy w pracy, które odzwierciedlają się w Twoim zachowaniu – szukaj pomocy specjalistów!

Rozmawiaj z partnerem o swoich słabościach. Kiedy czujesz się naprawdę zmęczona, poproś go o pomoc. Niech zabierze dziecko na spacer, a Ty w tym czasie zdrzemnij się lub zrelaksuj.

Pamiętaj, że złość nie tylko urodzie szkodzi, ale przede wszystkim relacjom między Wami, a przecież bliscy są dla Ciebie najważniejsi. Postaraj się traktować ich tak dobrze, jak mocno ich kochasz, a z pewnością sobie poradzisz!

 

 

Artykuł powstał w ramach projektu From policy to reality – shifting attitudes and practices from corporal punishment to safeguarding children” nr. JUST /2015/RDAP/AG/CORP/9175 przy wsparciu finansowym z programu Rights, Equality and Citizenship (REC) (2014-2020) Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za treść tego artykułu ponosi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, treść w żaden sposób nie może zostać uznana za wyraz poglądów Komisji Europejskiej.

 

 

Pamiętaj:

  1. Poszukuj harmonii w codziennym życiu.
  2. Organizuj swój dzień, tydzień, planuj.
  3. Spędzaj czas ze swoimi bliskimi przy wspólnym posiłku.
  4. Jeśli czujesz, że nie dajesz rady, szukaj pomocy specjalistów.
Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →