wiek dziecka: 0–3, 3–6

Zabawa to podstawa. W co się bawić w domu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak dzieci poznają świat?
  • W co się bawić w domu?
  • Jakie są korzyści wspólnej zabawy?

Metalowe miski. Rolki po papierze toaletowym. Kolorowe papiery do pakowania prezentów. Drewniana łyżka, foremka do kostek lodu, folia aluminiowa. Jestem pewna, że choć jedna z tych rzeczy jest dostępna w większości domów. Czy to możliwe, żeby nasze dziecko zainteresowało się takimi… zabawkami? Mimo, że nie są kolorowe, grające i interaktywne? Zdecydowanie tak!

Małe dzieci poznają świat zmysłami. Na początku, kiedy są jeszcze maleńkimi, bezbronnymi noworodkami, to zmysł zapachu i dotyku (bliskość mamy, zapach jej mleka) najlepiej pozwala im na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Wraz z kolejnymi miesiącami, kolejne zmysły pomagają dziecku eksplorować otoczenie: grzechotka wzięta do ręki stymuluje zmysł wzroku, dotyku i równowagi, kiedy dziecko wkłada ją do buzi – zmysł smaku, a kiedy dziecko ją upuści – także zmysł słuchu. Wiemy, że małe dzieci uwielbiają brać do rączek i buzi wszystko, co znajdą na swojej drodze – nie robią tego, by nas zdenerwować – one po prostu tak poznają świat.

Zabawa będzie dla dziecka rozwijająca, jeśli będą w niej stymulowane zmysły dziecka.

Ale jak zmysły mogą być stymulowane przez przedmioty, które znajdziemy na przykład w kuchni? Przedstawiam kilka przykładów, które udowadniają, że przedmioty codziennego użytku to również świetne zabawki.

  • Granie w miski – rozwijanie zmysłu wzroku, dotyku, słuchu, równowagi
    Wybierz kilka misek lub garnków różnej wielkości i różnego koloru. Mogą to być miski metalowe, drewniane, plastikowe. Razem z dzieckiem spróbuj zagrać na każdej z tych misek – najpierw dłonią, potem metalową łyżką, a potem łyżką drewnianą.
  • Zabawa w gotowanie
    Zabawy z produktami sypkimi (kaszą, ryżem, mąką) są świetną zabawą: rozwijają wyobraźnię, pobudzają zmysł wzroku, smaku, zapachu, dotyku… Wspólna zabawa może przerodzić się we wspólne gotowanie lub pieczenie.
    Pamiętaj! Aby uniknąć stresu związanego ze sprzątaniem, zabezpiecz „teren zabawy” folią malarską, lub ogranicz „terytorium” kuchennej zabawy np. do dużej miski lub kartonu.
  • Zabawa z folią aluminiową
    Owiń w folię aluminiową różne kuchenne sprzęty: sitka, pudełka od herbaty, plastikowe kubeczki, lub np. owoce i warzywa. Razem ze starszym dzieckiem możecie bawić się w odgadywanie, co jest ukryte pod folią. Młodsze dziecko będzie się świetnie bawić podczas rozrywania i gniecenia folii, co świetnie rozwinie sprawność małych rączek i skoordynuje działanie zmysłów (wzroku, słuchu, dotyku)
  • Kilka pomysłów na rolkę po papierze toaletowym
    Przygotuj rolkę i grubą, mocną, taśmę klejącą. Do rolki wsyp suchą fasolę/ groch lub inne ziarna, mogą to być małe też małe dzwoneczki. Zaklej dokładnie z obu stron. Tak powstaje instrument muzyczny domowej roboty. Wypróbuj razem z dzieckiem podczas grania i śpiewania do ulubionej piosenki malucha. Dzieci powyżej 3 roku życia powinny juz sobie dobrze poradzić z pomalowaniem lub oklejeniem rolki. Kilka rolek możemy nawinąć na sznurek i stworzyć … węża. Urządźmy wspólne wyścigi węży lub potrenujmy z dzieckiem wydawanie wężowych odgłosssssów 🙂 Jeśli mamy w domu farby plakatowe, spróbujcie zamoczyć rolkę w farbie i zrobić kolorowe pieczątki.
  • Pajęcza sieć
    Potrzebujemy taśmy klejącej lub grubej, miękkiej włóczki. Rozwijamy taśmę klejącą między dużymi, stabilnymi meblami: stołem, fotelem, krzesłem, na którym siedzimy. Tworzymy „sieć pająka”, między którą wkładamy różne „fanty”, np. zabawki lub owoce. Zadaniem dziecka jest przejście przez klejącą sieć pająka i zabranie „fantów”.

Zabawa powinna podobać się dzieciom, które już pewnie stawiają kroki. Podczas takiej aktywności mają okazję doskonalić koordynację, równowagę, stymulować zmysły i trenować spostrzegawczość. Same korzyści! 🙂

Twoje dziecko ucieszy się, kiedy będziesz żywo zainteresowany wspólną zabawą. Warto zadawać dziecku pytania otwarte, które mogą być wstępem do ciekawej, swobodnej rozmowy – Co możemy zrobić z tych klocków? – Która zabawka jest mniejsza? A która większa? – Które auto Ci się podoba najbardziej?

Pamiętaj, że nawet najlepsza zabawa będzie dla dziecka nudna, jeśli nie będzie miało ono dobrego towarzystwa. W zabawie z dzieckiem nie liczy się ilość czasu, tylko jego jakość!
Nawet 15 minut zabawy podczas której Twój czas jest czasem przeznaczonym tylko dziecku, to fantastyczna okazja do budowania mocnej więzi z dzieckiem.

Więcej o zabawie na blogu autorki: http://dotrzechlat.pl/
i w broszurze Zabawa to podstawa: https://bit.ly/2QBya0n

O autorze

Agata Klimaszewska – psycholog, terapeuta integracji sensorycznej, specjalista wczesnorozwojowy

Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →