Zapraszamy do udziału w debacie „Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym”

Debata „Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym” odbędzie się 20 kwietnia br. w godz. 13.00-14.30 w Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie. Transmisja na żywo będzie miała miejsce na Facebooku i kanale YouTube FDDS.

Zapis debaty dostępny jest na Facebooku i kanale YouTube Fundacji.

Dzieci i młodzież coraz częściej doświadczają kryzysów psychicznych. Potwierdzają to zarówno dane policyjne, jak i statystyki 116 111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który od blisko 15 lat prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Przyczyny kryzysów psychicznych u dzieci i młodzieży są złożone – często wiele trudnych doświadczeń występuje równocześnie, co dodatkowo wpływa na stan dziecka. Ich poznanie i zrozumienie przez osoby dorosłe daje większe szanse na wczesne zauważenie niepokojących sygnałów i zapewnienie dziecku odpowiedniego wsparcia i pomocy.

Dlatego organizujemy debatę, aby wspólnie z ekspertami zastanowić się, jak najlepiej pomóc dzieciom i nastolatkom w trudnych sytuacjach emocjonalnych. Podczas spotkania zostaną poruszone m.in. takie tematy jak: jakie są sygnały alarmowe, które możemy zaobserwować u dziecka przeżywającego kryzys psychiczny; co ma decydujący wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży; jakie są sposoby przeciwdziałania kryzysom psychicznym; jakiej pomocy potrzebują dzieci w kryzysie psychicznym; jakie są dostępne narzędzia i programy wsparcia; jak można zaangażować rodziców, opiekunów i nauczycieli w proces wspierania dzieci; jakie wyzwania i trudności mogą wystąpić podczas pracy z dziećmi i jak można im przeciwdziałać lub je przezwyciężyć; jak walczyć ze stygmatyzacją związaną z problemami psychicznymi dzieci i młodzieży.

W debacie udział wezmą:

  • Tomasz Bilicki – pedagog, psychoterapeuta, psychotraumatolog, interwent kryzysowy oraz nauczyciel. Ukończył studia podyplomowe m.in. z psychologii motywacji (Uniwersytet SWPS) i psychotraumatologii (Uniwersytet Gdański) oraz kilkaset godzin szkoleń w zakresie wsparcia i terapii. Absolwent amerykańskiego programu szkoleniowego ICISF w modelu indywidualnej i grupowej interwencji kryzysowej CISM, zalecanego przez ONZ. Szkolił się także na Uniwersytecie w Nowym Jorku, Utrechcie i Harvarda. Pracuje m.in. w punkcie interwencji kryzysowej i ośrodku opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej. Prowadzi psychoterapię głównie metodą koherencji, opartą na nurtach konstruktywistycznych, pod superwizją dra Michała Jasińskiego, licencjonowanego nauczyciela Coherence Psychology Institute.
  • Agnieszka Duszyńska – psycholożka, w szkoleniu psychoterapeutycznym, od lat pracująca z dziećmi, młodzieżą i rodzinami. Ostatnio związana ze Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży na warszawskiej Woli. Obecnie koordynatorka zespołu konsultantów w Programie Pomocy Telefonicznej w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Konsultantka 116 111 – telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży oraz 800 100 100 – telefonu dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci.
  • Rafał Szymański – aktywista społeczny, ojciec czwórki dzieci, jedno z nich doświadcza problemów psychicznych. Jego wystąpienie na TEDx „Depresja to porywacz naszych dzieci” obejrzało ponad 120 tys. osób. Współpracował z instytucjami rządowymi i NGO przy pracach na temat reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.

 

Prowadząca:

Justyna Suchecka – dziennikarka TVN24, wcześniej związana z Gazetą Wyborczą. Autorka książek: „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” oraz „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”. Laureatka nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne za cykl artykułów o skutkach zdalnego nauczania.

Udział w wydarzeniu stacjonarnym jest możliwy jedynie po wcześniejszym zapisie pod adresem: pr@fdds.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie!

Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →