wiek dziecka: 0–3

Stop dla potrząsania dzieckiem!

Potrząsanie dzieckiem powoduje gwałtowne i silne ruchy głowy do przodu i do tyłu, co może prowadzić do uszkodzenia cienkich naczyń krwionośnych i wylewu krwi do mózgu.

Dlaczego potrząsanie dzieckiem jest tak bardzo niebezpieczne?

Głowa dziecka jest duża i ciężka w porównaniu z resztą ciała. Mięśnie szyi niemowlęcia są słabo rozwinięte i nie zapobiegają mimowolnym ruchom głowy. Potrząsanie dzieckiem powoduje gwałtowne i silne ruchy głowy do przodu i do tyłu, co może prowadzić do uszkodzenia cienkich naczyń krwionośnych i wylewu krwi do mózgu. Skutkiem tego może być:

utrata wzroku,

utrata słuchu,

napady drgawkowe,

trudności w nauce,

niekiedy nawet śmierć.

Dlaczego zdarza się, że rodzice potrząsają dzieckiem?

Rodzice mogą tracić panowanie nad sobą z powodu zmęczenia, stresu, rozdrażnienia, poczucia bezradności – szczególnie, kiedy niemowlę dużo płacze, nie śpi w nocy albo nie chce jeść. Należy jednak pamiętać, że potrząsanie małym dzieckiem zawsze stanowi dla niego zagrożenie.

Czy potrząsanie starszym dzieckiem też może mu zaszkodzić?

Największe niebezpieczeństwo grozi niemowlętom (czyli dzieciom poniżej 12. miesiąca życia), ale potrząsanie starszym dzieckiem również grozi poważnymi urazami.

Czy coś poza potrząsaniem może spowodować u dziecka urazy?

Tak. Szczególnie groźne są wszelkie uderzenia w głowę. Duże niebezpieczeństwo wiąże się również z podrzucaniem dziecka. Do czasu kiedy dziecko nie podrośnie, należy unikać gwałtownych zabaw.

Pamiętaj!

– Niemowlę jest kruche i delikatne. Nigdy nim nie potrząsaj.

– Nawet jeśli wydaje Ci się, że dziecko straciło przytomność albo przestało oddychać, nie potrząsaj nim. To może mu tylko zaszkodzić.

From policy to reality – shifting attitudes and practices from corporal punishment to safeguarding children” nr. JUST /2015/RDAP/AG/CORP/9175 przy wsparciu finansowym z programu Rights, Equality and Citizenship (REC) (2014-2020) Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za treść tego artykułu ponosi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, treść w żaden sposób nie może zostać uznana za wyraz poglądów Komisji Europejskiej.

Obejrzyj filmik edukacyjny na temat sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami towarzyszącymi rodzicielstwu

Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →