Bezpieczny dom

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak stworzyć bezpieczne warunki dla swojego dziecka
  • Jakie zasady bezpieczeństwa wprowadzić w życie
  • Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w poszczególnych pomieszczeniach

Rodzicu, pierwsze trzy lata życia dziecka to szczególny czas, w którym zaczyna ono odkrywać otaczający go świat. Rolą rodzica jest zadbać o to, aby nauczyło się eksplorować otoczenie w bezpieczny dla siebie sposób.

Na początku poznaje go leżąc bezpiecznie w swoim łóżeczku lub przebywając na rękach u swoich opiekunów. Następnie zaczyna raczkować. Z czasem stawia pierwsze samodzielne kroki, zaczyna biegać, skakać, uczy się wchodzić po schodach. Jego mobilność zwiększa się z tygodnia na tydzień. Jako rodzic małego odkrywcy na pewno jesteś bardzo dumny z jego dokonań, jednak nierzadko tej dumie towarzyszą różne obawy. Nic dziwnego! Małe dziecko nie zdaje sobie sprawy, że w wielu sytuacjach musi zachować szczególną ostrożność. To my, rodzice, musimy zapewnić mu do tego odpowiednie warunki.

Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą Ci przygotować dom tak, aby dziecko mogło czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo.

Bezpieczne otoczenie

Oto kilka podstawowych zasad, od których warto zacząć, przygotowując dom na przyjęcie i zamieszkanie w nim małego dziecka.

Uważaj na: proszki i płyny do prania, środki czyszczące i wybielacze, kosmetyki, ostrza do maszynki do golenia, lekarstwa, nożyczki, noże, zapałki, zapalniczki, plastikowe reklamówki i przyprawy. Chowaj te przedmioty w miejscach niedostępnych dla dziecka – wysoko powieszonych szafkach lub tak zamkniętych, aby dziecko nie było w stanie ich otworzyć.

Staraj się trzymać wszelkie płyny w ich oryginalnych butelkach. Dzięki temu ty i twoje dziecko unikniecie ewentualnej pomyłki.

Pamiętaj, aby dobrze zakręcać wszystkie butelki.

Kupując środki czystości, staraj się wybierać te produkty, które mają specjalną (bezpieczną) nakrętkę, uniemożliwiającą dziecku samodzielne odkręcenie.

Wiele środków czystości ma także specjalny gorzki smak zapobiegający przypadkowemu spożyciu go m.in. przez dzieci (informacja na ten temat znajduje się na opakowaniu).

Bezpieczna podłoga

Odpowiednie zabezpieczenie podłogi pozwoli uniknąć twojemu dziecku wielu nieszczęśliwych wypadków.

Dobrze byłoby, aby podłoga w Twoim domu była pokryta dywanami. Ich miękkość zniweluje siłę ewentualnego upadku dziecka, a w konsekwencji także obrażeń.

W miejscach, gdzie nie da się położyć dywanów, warto przykleić specjalne naklejki antypoślizgowe.

Dopilnuj, aby po zabawie wszystkie zabawki trafiły na swoje miejsce, buty znalazły się w szafkach, a piłki nie turlały się bezładnie po podłodze. W przeciwnym razie może dojść do poważnego wypadku.

Bezpieczne meble

Dziecko w swoich podróżach po domu na pewno nie ograniczy się tylko do podłogi. Prawdopodobnie będzie próbowało wspinać się na meble, sięgać po rzeczy będące poza zasięgiem jego rączek, dlatego:

· Niestabilne półki oraz lampki nocne przymocuj do szafek.

· Stojący wieszak na ubrania warto zastąpić takim, który da się przymocować do ściany.

· Regały z książkami także dobrze jest przytwierdzić do ścian aby nie przewróciły się na dziecko.

· Wszelkie narożniki zabezpiecz specjalnymi ochraniaczami.

· Nie zostawiaj w zamkach (w drzwiach, szafkach) kluczy. Te ostre przedmioty mogłyby zranić dziecko.

· Schowaj wszelkie serwety i obrusy – maluch bardzo chętnie pociągnie za zwisający ze stołu kawałek materiału, na którym może znajdować się nie tylko twoja ulubiona zastawa stołowa, ale również talerz z gorącą zupą.

· Lampki, które stoją w zasięgu rąk dziecka dobrze jest zaopatrzyć w nietłukące się abażury.

· Wazony czy szklane butelki staraj się stawiać na tyle wysoko, żeby dziecko nie mogło ich dosięgnąć.

· W miarę możliwości pozbądź się szklanych mebli (stolików, szafek).

· Niebezpieczne dla dziecka mogą okazać się również niestabilne stoły czy składane krzesła.

· Szuflady warto jest wyposażyć w zapadki uniemożliwiające ich otwarcie, blokadę uniemożliwiającą całkowite wysunięcie oraz specjalne stopery (amortyzatory), które uchronią dziecko przed ewentualnym przytrzaśnięciem sobie palców.

· Sprzęty RTV i inne cenne przedmioty umieść poza zasięgiem rąk dziecka. Zabawki – przeciwnie, niech będą na tyle nisko, aby maluch mógł po nie samodzielnie sięgnąć.

Bezpieczne drzwi…

Drzwi i okna to bardzo interesujące rzeczy z punkty widzenia dziecka. Można je zamknąć, otworzyć, a przede wszystkim sprawdzić, co takiego tajemniczego kryje się po ich drugiej stronie. Jeśli jednak będą one nieodpowiednio zabezpieczone, mogą stać się przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków.

Pamiętaj, aby po przyjściu do domu, za każdym razem zamykać drzwi wejściowe na zamek (warto zamontować go na tyle wysoko, aby również starsze dziecko nie mogło sobie poradzić z jego otwarciem).

Dobrze jest zamontować w drzwiach stopery, które uchronią dziecko przed ewentualnym przytrzaśnięciem sobie palców lub nie dopuszczą do szkody w postaci zbitej szyby.

Ostre, szpiczaste klamki dobrze jest wymienić na takie, które nie będą dla dziecka niebezpieczne.

… i okna

Pamiętaj, aby nie ustawiać pod oknem żadnych mebli, które mogłyby umożliwić dziecku wspięcie się na parapet.

Zabezpiecz okna , żeby dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć.

Warto dopilnować, by okna (czy inne szklane powierzchnie) zrobione były z tzw. bezpiecznego szkła. Podobną rolę spełni folia antywłamaniowa, jeżeli pokryjemy nią okna.

Duże przeszklone powierzchnie warto oznaczyć specjalnymi naklejkami, które zasygnalizują dziecku, że w tym miejscu znajduje się jakaś bariera. Maluch dzięki temu uniknie stłuczeń bądź skaleczeń.

Bezpieczny balkon

Dla dziecka balkon jest niezwykle ciekawym miejscem. Przebywając na nim może nie tylko pooddychać świeżym powietrzem, ale również obserwować i słuchać odgłosów ulicy. Pamiętaj

jednak, że zabawy malucha na balkonie, zawsze powinny się odbywać pod czujnym okiem osoby dorosłej.

Nie uchylaj balkonu, gdy dziecko znajduje się w pobliżu.

Szczebelki balustrady najlepiej jest przesłonić jakimś tworzywem, które pomoże ustrzec dziecko przed upadkiem z wysokości, zaklinowaniem się między prętami lub chociażby utratą ulubionej zabawki.

Nie stawiaj na balkonie niczego, na co dziecko mogłoby się wspiąć.

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego na balkonie.

Bezpieczne schody

Jeżeli schody waszego domu pokryte są wykładziną, pamiętaj, aby ją solidnie przymocować do podłoża.

Szczebelki w poręczy schodów (podobnie jak w dziecięcym łóżeczku) powinny mieć na tyle wąski rozstaw, aby dziecko nie mogło przez nie wypaść.

Na dole i na górze schodów warto jest postawić specjalne barierki (możemy je zastosować również w pomieszczeniach, do których nie chcemy, aby dziecko miało dostęp). Powinny być one na tyle wysokie, żeby dziecko nie było w stanie ich pokonać, jednocześnie na tyle łatwe do otwarcia, aby rodzic niosący dziecko na rękach mógł je bez problemu otworzyć.

Bezpieczna kuchnia

To właśnie w kuchni najczęściej dochodzi do wypadków. Ma tu miejsce co czwarty wypadek domowy. Ostre narzędzia, tajemnicze szuflady i gorące potrawy są dla malucha niezwykle fascynujące. Dziecko nie zdaje sobie jednak sprawy, że kuchnia to nienajlepsze miejsce na różnego rodzaju eksperymenty. Dodatkowo jest to pomieszczenie, w którym wy, jako rodzice, często jesteście zajęci, dlatego łatwo w tym czasie stracić na chwilę dziecko z oczu. Zatem pamiętaj:

· stawiając garnki czy patelnie zwróć uwagę, aby ich rączki skierowane były w stronę ściany, wówczas dziecko ich nie dosięgnie.

· Pełne naczynia stawiaj daleko od krawędzi, aby maluch nie wylał na siebie ich zawartości.

· Jeżeli jest to możliwe, gotuj na palnikach znajdujących się bliżej ściany.

· Kuchenkę warto osłonić specjalną kratką, która pomoże uchronić dziecko przed ewentualnym wypadkiem.

· Sprawdzaj co jakiś czas czy pokrętła od kuchenki znajdują się w pozycji wskazującej na to, że jest ona wyłączona – dzieci często lubią się nimi bawić.

· Kosz na śmieci powinien być zamykany, często opróżniany i myty. Dobrze byłoby, gdyby nie stał w zasięgu wzroku dziecka.

· Warto jest zakupić tzw. nietłukące się naczynia.

Bezpieczna łazienka

Łazienka to jedno z ulubionych pomieszczeń dzieci. To tutaj mogą nurkować w pianie, zatopić piracki okręt, puszczać bańki mydlane czy po prostu popluskać się w wodzie ze swoją ulubioną gumową kaczuszką. To miejsce zazwyczaj kojarzy się dzieciom z dobrą zabawą. Warto więc, aby pomieszczenie było nie tylko przyjazne i atrakcyjne, ale także bezpieczne.

W wannie warto jest umieścić mniejszą, plastikową wanienkę, w której będziecie mogli kąpać swoje dziecko. Alternatywą może być specjalna mata antypoślizgowa bądź fotelik, w którym posadzisz dziecko w trakcie mycia.

Nie ustawiaj szklanych przedmiotów na brzegu wanny: świeczników, mydelniczek, szklanych i innych łatwo tłukących się ozdób.

Za każdym razem, gdy podłoga w łazience będzie mokra, wytrzyj ją do sucha. Innym rozwiązaniem może być zakup piankowego dywanika, który pochłonie większość wody i nie będzie się ślizgał po podłodze.

Pamiętaj, aby nawet na moment nie zostawiać dziecka samego w wannie!

Jeżeli masz w łazience piecyk gazowy, nie zamykaj drzwi podczas napełniania wanny wodą czy kąpieli dziecka. Zamontuj wyciąg na kratce wentylacyjnej odprowadzający powstałe spaliny oraz detektor czadu, który poinformuje Cię o jego nadmiernej ilości w powietrzu.

Zwróć uwagę na elektryczne urządzenia, które mogłyby mieć kontakt z wodą (pralka, suszarka) podczas kąpieli dziecka. Powinny być w tym czasie wyłączone z prądu.

Prąd

Sprzęty, których w danej chwili nie używasz, odłączaj od sieci elektrycznej.

Zadbaj o to, aby przewody były schowane w taki sposób, żeby dziecko nie miało do nich dostępu.

Zaopatrz się w zatyczki do kontaktów, ale takie, których dziecko nie będzie w stanie samodzielnie wyjąć.

Bezpieczny dom – jeszcze kilka zasad

Dobrym pomysłem może być zakupienie odblaskowych naklejek, którymi będzie można ozdobić pokój dziecka. Jeżeli dziecko obudzi się w nocy i będzie chciało wyjść z łóżka, lekkie światło może uchronić je przed ewentualnym wypadkiem.

Niektóre rośliny doniczkowe (np.: diffenbachia, filodendron, fikus, asparagus, begonia, bluszcz czy oleander) są trujące. Postaw je lub zawieś gdzieś wysoko, tak, aby dziecko nie miało do nich dostępu. Niebezpieczny dla dziecka może być również nawóz znajdujący się w doniczkach.

Uważaj na drobne przedmioty (monety, guziki), którymi dziecko mogłoby się zadławić, ale także wszelkiego rodzaju sznurki, paski, tasiemki i łańcuszki, którymi małe dziecko mogłoby się udusić.

Z uwagi na powyższą zasadę kupuj zabawki dostosowane do wieku twojego dziecka. Nie kupuj maluszkowi zabawek, przeznaczonych dla dzieci od 3 roku życia, gdyż mogą one zawierać drobne elementy grożące zadławieniem.

Żelazko i związane z nim czynności, to kolejny obszar, na który warto zwrócić uwagę. Dobrze jeżeli zadbasz o to, aby dziecko nie przebywało w pobliżu, kiedy akurat zajmujesz się prasowaniem. Stygnące żelazko dobrze jest zabezpieczyć czy ustawić w takim miejscu, aby dziecko nie miało do niego dostępu.

Zadbaj o to, aby wentylacja w twoim domu była sprawna – rób regularne przeglądy i stosuj się do zaleceń kominiarza.

Zabezpiecz miejsca, gdzie dziecko ma bezpośredni dostęp do ognia (kominek, piec węglowy).

Na koniec…

Obejrzyj mieszkanie raz jeszcze. Tym razem staraj się przyjąć perspektywę ciekawskiego, nieumiejącego przewidywać konsekwencji swoich działań, dziecka. Może uda ci się dostrzec coś jeszcze, coś, co może stać się dla twojego malucha potencjalnym zagrożeniem.

Przede wszystkim nigdy nie pozostawiaj swojego dziecka bez opieki. Pomysłowość malucha nie zna granic, dlatego twoja obecność, lub nadzór innych opiekunów, jest niezbędna. Jeżeli w danym momencie nie jesteś w stanie poświęcić dziecku stu procent swojej uwagi i nie masz nikogo do pomocy, rozwiązaniem może być kojec pełen atrakcyjnych zabawek.

W razie potrzeby pamiętaj o alarmowych numerach telefonów:

999 – pogotowie ratunkowe

998 – straż pożarna

997 – policja

112 – policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe

Rodzicu, nie przerażaj się ilością powyższych wskazówek i zasad. Większość z nich na pewno jest Ci znana, część zapewne już stosujesz. Warto potraktować tę listę jako swego rodzaju poradnik, który pomoże Ci zwrócić uwagę na rzeczy, które być może jakoś Ci do tej pory umknęły. Pamiętaj również, że powyższy artykuł ma na celu pomóc Ci uchronić Twoje dziecko przed potencjalnym niebezpieczeństwem, a przecież to jego zdrowie i życie jest najważniejsze. Warto zrobić wszystko, żeby zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi.

 

Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →