Ciałoneutralny dom – porady dla rodziców

Wielobarwna grafika będąca elementem kampanii skierowanej do nastolatków i rodziców. W prawym górnym rogu nazwa kampanii: Ciało nie określa. W centralnym punkcie grafiki kontur domu, a w nim wpisane hasło: ciałoneutralny dom. W prawym dolnym rogu logo Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Aż 1. na 5. rodziców (19%) badanych nastolatków krytykuje ich wygląd. Zazwyczaj są to krępujące uwagi/pytania na temat wagi albo owłosienia.
CIAŁONEUTRALNY DOM wspiera dzieci w nauce niestawiania wyglądu na pierwszym miejscu, niedefiniowania siebie i innych przez pryzmat atrakcyjności fizycznej.
To,  jak wyglądamy nie określa nas.
Internet i media społecznościowe, czyli sfera, w której toczy się codzienne życie nastolatków, przekazują młodym ludziom konkretne wzorce dotyczące urody. Ekspozycja na tego typu obrazy potrafi prowadzić do negatywnych przekonań na temat własnego wyglądu, powodować niezadowolenie i przygnębienie. Oglądanie tylu „pięknych” ludzi sprawia, że nastolatkowie nie tylko zaczynają czuć się ze sobą gorzej, ale też odczuwają presję, żeby wyglądać tak jak osoby, które obserwują w sieci. Co trzecia dziewczyna (33%) i co piąty chłopak (21%) odczuwa presję, by wyglądać lepiej. CIAŁONEUTRALNY DOM ma uwrażliwić dorosłych na kwestie wyglądu ich nastoletnich dzieci oraz uświadomić skalę wpływu internetowych wzorców na dobrostan psychiczny i zachowania dzieci i młodzieży. Każdy dorosły ma wpływ na kształtowanie przestrzeni domowej, miejsca w którym dzieci i nastolatki czują się bezpieczne, szanowane i nieokreślane. Sprawdź, co możesz zrobić.

Zacznij od siebie

Dzieci uczą się obserwując to co robimy. Dlatego jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko dobrze czuło się ze sobą i w swoim ciele – pokaż mu jak to się robi. Kiedy pozytywnie myślisz i wypowiadasz się o swoim ciele oraz dobrze je traktujesz, wtedy modelujesz podobne postawy u dziecka.  Natomiast kiedy mówisz: „Znowu przytyłam/przytyłem”, „Nie rób mi zdjęcia, bo brzydko wyglądam” wtedy uczysz dziecko, że ciało ma wyglądać w określony sposób  a kiedy tak nie jest, to jest to powodem do zmartwienia i samokrytyki.

Doceniaj swoje dziecko

Budowanie w dziecku poczucia wartości jest niezwykle ważne. Zadbaj jednak, żeby nie odbywało się to w odniesieniu do jego wyglądu. Doceniaj dziecko za to co robi, a nie za to jak się prezentuje. Wspieraj je w tym, żeby mogło czuć się wyjątkowe, sprawcze i kompetentne w różnych obszarach swojego życia i wiedziało, że jest wartościową osobą, niezależnie od tego jak wygląda i jak jego wygląd oceniają inni.

Nie krytykuj wyglądu

Nie oceniaj negatywnie wyglądu dziecka. Nawet pozornie niewinne żarty na temat wyglądu dziecka mogą obniżać jego samoocenę, powodować dyskomfort oraz przekonanie o potrzebie zmiany. Nie oceniaj też negatywnie wyglądu kolegów i koleżanek dziecka oraz innych osób. Nadaje to wysokie znaczenie wyglądowi i powoduje stres związany z poczuciem ciągłej oceny i oczekiwań względem wyglądu.

Naucz dziecko być w kontakcie ze swoim ciałem

Mówi dziecku, że ciało jest bardzo ważne i należy o nie dbać. Nie dlatego jednak, żeby w określony sposób wyglądać, tylko dla sprawności i zdrowia. Pokazuj dziecku jak może słuchać swojego ciała i rozpoznawać co jest dla niego dobre, a co mu nie służy. Razem z dzieckiem szukaj aktywności fizycznych, które będą mu sprawiać przyjemność, i pomogą budować kontakt z ciałem i jego możliwościami.

Rozmawiaj z dzieckiem o wzorcach urody

Uświadamiaj dziecko, że kultura promuje określone wzorce urody – w reklamach, w mediach społecznościowych. Często bazują one na nierealnych, przetworzonych cyfrowo wizerunkach popularnych osób. Kiedy na co dzień mamy kontakt z takimi obrazami, to mogą zostać włączone do naszego systemu wartości. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak treści które ogląda online mogą wpływać na jego nastrój i na to jak się czuje, jak postrzega siebie i swoje życie. Z młodszym dzieckiem wspólnie przejrzyjcie profile, które obserwuje, porozmawiajcie, których z nich dobrze byłoby nie obserwować, ze względu na wartości, które promują. Pokazuj dziecku różnorodne treści i różnorodność wyglądów, pokazuj osoby, których popularność w mediach społecznościowych  nie opiera się na ich wyglądzie.

Wytłumacz dziecku, że ciało nie określa

Naucz dziecko, że jego wartość nie zależy od tego jak wygląda, a atrakcyjność fizyczna i dopasowanie się do aktualnych standardów urody nie powinno być jego celem. Wspieraj dziecko w świadomym rozwoju i odkrywaniu swoich mocnych stron.

Słuchaj, pytaj, odpowiadaj

Okres dorastania, kiedy ciało się zmienia jest dla dziecka czasem wielu wątpliwości i wyzwań.  Nierealne wzorce urody i waga jaką młodzi ludzie w sieci przywiązują do oceny dodatkowo komplikują sytuację. U wielu dzieci powodują dyskomfort i poczucie presję poprawy wyglądu. Wsłuchuj się w potrzeby i wątpliwości dziecka dotyczące kwestii ciała i wyglądu. Dopytuj i odpowiadaj. Wspieraj dziecko w ciałopozytywnym  rozwoju.

Rozmawiaj z dzieckiem o hejcie

Co trzeci nastolatek doświadcza w sieci hejtu z powodu wyglądu. Rozmawiaj z dzieckiem o przemocy w sieci. Przekaż mu, ze to negatywne zachowanie do którego nikt nie ma prawa. Rozmawiajcie o tym jak ważne jest wsparcie dla ofiar hejtu. Umów się z dzieckiem, że w sytuacji kiedy jest świadkiem lub ofiarą hejtu znajdzie u ciebie troskę i wsparcie.

Wielobarwna grafika będąca elementem kampanii skierowanej do nastolatków i rodziców. W prawym górnym rogu nazwa kampanii: Ciało nie określa. W centralnym punkcie grafiki kontur domu, a w nim wpisane hasło: ciałoneutralny dom. W prawym dolnym rogu logo Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęWielobarwna grafika będąca elementem kampanii skierowanej do nastolatków i rodziców. W prawym górnym rogu nazwa kampanii: Ciało nie określa. W centralnym punkcie grafiki kontur osoby, która spoglada w lustro i trzyma w rękach serce, które przekazuje swojemu odbiciu. Obok hasło: Zacznij od siebie. W prawym dolnym rogu logo Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęWielobarwna grafika będąca elementem kampanii skierowanej do nastolatków i rodziców. W prawym górnym rogu nazwa kampanii: Ciało nie określa. W centralnym punkcie grafiki hasło: Doceniaj swoje dziecko. W prawym dolnym rogu logo Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęWielobarwna grafika będąca elementem kampanii skierowanej do nastolatków i rodziców. W prawym górnym rogu nazwa kampanii: Ciało nie określa. W centralnym punkcie grafiki hasło: Nie krytykuj wyglądu. W prawym dolnym rogu logo Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęWielobarwna grafika będąca elementem kampanii skierowanej do nastolatków i rodziców. W prawym górnym rogu nazwa kampanii: Ciało nie określa. W centralnym punkcie grafiki hasło: Naucz dziecko być w kontakcie ze swoim ciałem. W prawym dolnym rogu logo Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęWielobarwna grafika będąca elementem kampanii skierowanej do nastolatków i rodziców. W prawym górnym rogu nazwa kampanii: Ciało nie określa. W centralnym punkcie grafiki hasło: Rozmawiaj z dzieckiem o wzorcach urody. W prawym dolnym rogu logo Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęWielobarwna grafika będąca elementem kampanii skierowanej do nastolatków i rodziców. W prawym górnym rogu nazwa kampanii: Ciało nie określa. W centralnym punkcie grafiki hasło: Wytłumacz dziecku, że ciało nie określa. W prawym dolnym rogu logo Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęWielobarwna grafika będąca elementem kampanii skierowanej do nastolatków i rodziców. W prawym górnym rogu nazwa kampanii: Ciało nie określa. W centralnym punkcie grafiki hasło: Słuchaj, pytaj, odpowiadaj. W prawym dolnym rogu logo Fundacji Dajemy Dzieciom SiłęWielobarwna grafika będąca elementem kampanii skierowanej do nastolatków i rodziców. W prawym górnym rogu nazwa kampanii: Ciało nie określa. W centralnym punkcie grafiki hasło: Rozmawiaj z dzieckiem o hejcie. W prawym dolnym rogu logo Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

 

Więcej: https://rodzice.fdds.pl/wiedza/cialonieokresla/

 

 

Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →