CIAŁO NIE OKREŚLA, czyli jak chronić dzieci przed szkodliwymi wzorcami urody

Niemal wszyscy nastolatkowie i nastolatki codziennie korzystają z serwisów społecznościowych. Śledząc profile internetowych influenserów,  trendy, reklamy,  część z nich nabiera przekonania, że atrakcyjność fizyczna jest ważnym elementem oceny wartości człowieka i że istnieje jeden obowiązujący model wyglądu, do którego należy dążyć.

Próby sprostania standardom urody u wielu dzieci i nastolatków wpływają na sposób korzystania z sieci skoncentrowany na kreowaniu swojego wizerunku. Ciągłe obserwowanie oceny swojego wyglądu online i porównywanie się z innymi,  może obniżać samoocenę i negatywnie wpływać na nastój dzieci i młodzieży.

Ocena wyglądu przybiera również często formę hejtu, niezwykle krzywdzącego szczególnie dla tych młodych ludzi, którzy nie wpisują się w kreowane w sieci i mediach kanony urody lub dla tych, którzy na poczuciu atrakcyjności fizycznej budują przekonanie o swojej wartości.

Co wiemy z badań?

  • 98% nastolatków korzysta z serwisów społecznościowych.
  • Co czwarty czuje w nich presję poprawy swojego wyglądu.
  • Co trzeci chciałby wyglądać, jak osoby, których profile śledzi.
  • 4 na 10 stresuje to, jak ich wygląd zostanie oceniony.
  • Co trzeci stosuje filtry poprawiające wygląd.
  • 30% nastolatków doświadcza w sieci hejtu związanego z wyglądem. 
  • 18% wstydzi się swojego ciała.
  • 9% go nienawidzi.

ZOBACZ PEŁNY RAPORT

Co robić?

Zapobieganie szkodliwemu wpływowi wzorców urody na dzieci i młodzież i wychowanie ich w duchu ciałoneutralności  wymaga świadomego zaangażowania rodziców, opiekunów i  nauczycieli i innych profesjonalistów pracujących z dziećmi.

 

Rozmawiaj z dzieckiem!
Powiedź mu, że:

JEGO WARTOŚĆ  NIE ZALEŻY

OD TEGO JAK WYGLĄDA!

  1. Zacznij od siebie

Dzieci uczą się obserwując to co robimy. Dlatego jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko dobrze czuło się ze sobą i w swoim ciele – pokaż mu jak to się robi. Kiedy pozytywnie myślisz i wypowiadasz się o swoim ciele oraz dobrze je traktujesz, wtedy modelujesz podobne postawy u dziecka.  Natomiast kiedy mówisz: „Znowu przytyłam/przytyłem”, „ Nie rób mi zdjęcia, bo brzydko wyglądam” wtedy uczysz dziecko, że ciało ma wyglądać w określony sposób  a kiedy tak nie jest, to jest to powodem do zmartwienia i samokrytyki.

  1. Doceniaj swoje dziecko

Budowanie w dziecku poczucia wartości jest niezwykle ważne. Zadbaj jednak, żeby nie odbywało się to w odniesieniu do jego wyglądu. Doceniaj dziecko za to co robi, a nie za to jak się prezentuje. Wspieraj je w tym, żeby mogło czuć się wyjątkowe, sprawcze i kompetentne w różnych obszarach swojego życia i wiedziało, że jest wartościową osobą, niezależnie od tego jak wygląda i jak jego wygląd oceniają inni.

  1. Nie krytykuj wyglądu

Nie oceniaj negatywnie wyglądu dziecka. Nawet pozornie niewinne żarty na temat wyglądu dziecka mogą obniżać jego samoocenę, powodować dyskomfort oraz przekonanie o potrzebie zmiany. Nie oceniaj też negatywnie wyglądu kolegów i koleżanek dziecka oraz innych osób. Nadaje to wysokie znaczenie wyglądowi i powoduje             stres związany z poczuciem ciągłej oceny i oczekiwań względem wyglądu.

  1. Naucz dziecko być w kontakcie ze swoim ciałem

Mówi dziecku, że ciało jest bardzo ważne i należy o nie dbać. Nie dlatego jednak, żeby w określony sposób wyglądać, tylko dla sprawności i zdrowia. Pokazuj dziecku jak może słuchać swojego ciała i rozpoznawać co jest dla niego dobre, a co mu nie służy. Razem z dzieckiem szukaj aktywności fizycznych, które będą mu sprawiać przyjemność, i pomogą budować kontakt z ciałem i jego możliwościami.

  1. Rozmawiaj z dzieckiem o wzorcach urody

Uświadamiaj dziecko, że kultura promuje określone wzorce urody. – w reklamach, w mediach społecznościowych. Często bazują one na nierealnych, przetworzonych cyfrowo wizerunkach popularnych osób. Kiedy na co dzień mamy kontakt z takimi obrazami, to mogą zostać włączone do naszego systemu wartości.

Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak treści które ogląda online mogą wpływać na jego nastrój i na to jak się czuje, jak postrzega siebie i swoje życie. Z młodszym dzieckiem wspólnie przejrzyjcie profile, które obserwuje, porozmawiajcie, których z nich dobrze byłoby nie obserwować, ze względu na wartości, które promują. Pokazuj dziecku różnorodne treści i różnorodność wyglądów, pokazuj osoby, których popularność w mediach społecznościowych  nie opiera się na ich wyglądzie.

  1. Wytłumacz dziecku, że ciało nie określa

Naucz dziecko, że jego wartość nie zależy od tego jak wygląda, a atrakcyjność fizyczna i dopasowanie się do aktualnych standardów urody nie powinno być jego celem.

Wspieraj dziecko w świadomym rozwoju i odkrywaniu swoich mocnych stron.

  1. Słuchaj, pytaj, odpowiadaj

Okres dorastania, kiedy ciało się zmienia jest dla dziecka czasem wielu wątpliwości i wyzwań.  Nierealne wzorce urody i waga jaką młodzi ludzie w sieci przywiązują do oceny dodatkowo komplikują sytuację. U wielu dzieci powodują dyskomfort i poczucie presję poprawy wyglądu. Wsłuchuj się w potrzeby i wątpliwości dziecka dotyczące kwestii ciała i wyglądu. Dopytuj i odpowiadaj. Wspieraj dziecko w ciałopozytywnym  rozwoju.

  1. Rozmawiaj z dzieckiem o hejcie

Co trzeci nastolatek doświadcza w sieci hejtu z powodu wyglądu. Rozmawiaj z dzieckiem o przemocy w sieci. Przekaż mu, ze to negatywne zachowanie do którego nikt nie ma prawa. Rozmawiajcie o tym jak ważne jest wsparcie dla ofiar hejtu. Umów się z dzieckiem, że w sytuacji kiedy jest świadkiem lub ofiarą hejtu znajdzie u ciebie troskę i wsparcie.

Zobacz co maja na ten temat do powiedzenia eksperci:

 

W ramach kampanii „Ciało nie określa” w serwisach TikTok oraz Instagram prezentowany jest „serial” w postaci serii postów przedstawiający historię dziewczyny, która mierzy się z hejtem dotyczącym jej wyglądu. Zobacz go razem ze swoim nastoletnim dzieckiem lub podopiecznym. Porozmawiajcie potem o neutralnym podejściu do ciała.

Zobacz całą historię Marty:

 

W takiej rozmowie pomocne będą poniższe zasady, które w ramach kampanii kierowane są do nastolatków. Ich rozwinięcie znajdziecie na naszej stronie.

  1. Jestem ciałoneutralna. Jestem ciałoneutralny.
  2. Nie ulegam wzorcom.
  3. Wybieram świadomie.
  4. Słucham swojego ciała.
  5. Nie daję się określić.
  6. Nie krytykuję wyglądu.
  7. Reaguję na hejt.
  8. Szukam pomocy.

Zachęcamy do pobrania scenariusza zajęć i przeprowadzenia lekcji, podczas której uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób kształtować samoocenę, nie opierając się na ocenie wyglądu.

Tekst jest elementem kampanii społecznej FDDS „Ciało nie określa”.

Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →