wiek dziecka: 0–3, 3–6

Mam dość! – co możesz zrobić dla siebie, by zażegnać rodzicielski stres?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób można zwalczać stres?
  • Dlaczego warto korzystać z pomocy innych?
  • Co daje regularne rozluźnianie mięśni?

Stres jest nieuniknionym zjawiskiem pojawiającym się w życiu każdego z nas. Bez względu na wiek, doświadczamy nieprzyjemnych sytuacji, do których nasz organizm musi się przystosować i przyjąć "nową taktykę postępowania".

Zanim to jednak nastąpi i w pełni zaadaptujemy się do nowej sytuacji, zwiększa się w naszym ciele wydzielanie adrenaliny, co pociąga za sobą szereg skutków.

Stres we krwi

To właśnie przez nadmiar tego hormonu we krwi możemy czuć przyspieszone bicie serca, większą niż zwykle potliwość, wychłodzone dłonie i stopy, problemy ze strony układu pokarmowego, w postaci bólu brzucha lub nudności, a także drżenie mięśni i nagłą suchość w ustach. Obok fizycznych objawów, stres daje o sobie znać także w postaci zmian w psychice. Na pewno znane jest Ci pojawiające się w sytuacji stresu negatywne myślenie, obniżone poczucie własnej wartości, trudności w koncentracji i podejmowaniu decyzji.

W życiu każdego z nas pojawia się mnóstwo stresujących sytuacji, żyjemy w świecie, który nas nie oszczędza. Także i to, co wydawać by się mogło czymś naturalnym i zarazem wspaniałą rolą do odegrania w życiu – rodzicielstwo – przysparza nam wiele napięć. Choć rodzina dla wielu z nas jest najważniejszą wartością, życie rodzinne może być niezwykle stresujące. Jednym ze stresorów coraz częściej staje się, zwłaszcza dla młodych rodziców, opieka nad małym dzieckiem. I okazuje się, że stare powiedzenie głoszące, że „małe dzieci – mały kłopot” nie zawsze się sprawdza.

Poza zupełnie nowymi obowiązkami, związanymi z pielęgnacją i opieką nad dzieckiem, często w głowach młodych rodziców pojawia się wiele pytań dotyczących szeroko rozumianego wychowania. Kiedy i jak stawiać dziecku granice? Jak powstrzymywać się przed chęcią wymierzenia klapsa? Co zrobić, gdy dziecko jest niegrzeczne? Jak radzić sobie z codziennym stresem tak, aby nie odbijał się on na dziecku? Jak przezwyciężyć zmęczenie i złość?

Wdech, wydech – relaksuj się!

Wydaje się, że relaks jest bardzo prosty do osiągnięcia, okazuje się jednak, że często mamy problem z wypoczynkiem. I choć każdy z nas ma inne potrzeby w tym zakresie, relaks nie musi być trudną sztuką. Dobrze jest wypracować sobie swoje, skuteczne metody. Na początek znaleźć chwilę na słuchanie spokojnej muzyki, porozmawiać z bliską osobą przez telefon, przeczytać kilka stron ciekawej książki, wybrać się na krótki spacer lub po prostu pomalować sobie paznokcie.

Czasami pomaga też rozmowa prowadzona z samym sobą. Kiedy wypowiemy na głos, co nam przeszkadza lub nas złości, mamy możliwość, by spojrzeć na problem z innej strony. Pomocną techniką może być także sporządzenie listy spraw, które są szczególnie nas drażnią. Następnie warto uporządkować je od najbardziej do najmniej irytujących. Napisane obok każdej sprawy wyjaśnienie, dlaczego nam przeszkadza, może uzmysłowić, z jakim faktycznie problemem się zmagamy.

Pozwól sobie pomóc

Poważną przeszkodą, która bardzo utrudnia wypoczynek młodym rodzicom, jest brak czasu. Nie odkryjemy tu Ameryki, mówiąc, że młodzi rodzice, a zwłaszcza matki, są często bardzo przeciążone obowiązkami, a nowa sytuacja związana z pojawieniem się kolejnego członka rodziny wymaga przystosowania się. Ważne jednak jest, aby przeżywając trudności, pozwolić sobie pomóc.

Przede wszystkim pozwól, by inne osoby z rodziny lub z grona znajomych od czasu do czasu odciążyły cię w domowych obowiązkach. Jeżeli najbliżsi nie garną się do opieki nad twoim dzieckiem, spróbuj z nimi szczerze i spokojnie porozmawiać i poproś o pomoc. Często znajomi bądź rodzina nie chcą wtrącać się w twoje sprawy i dopóki wyraźnie ich o to nie poprosisz, być może nie będą czuli się potrzebni. Drobne niedomówienia często bywają wstępem do poważnych problemów!

Jeżeli już uda się znaleźć osobę, która zechce pomóc, zaufajcie jej i w tej krótkiej chwili odpoczynku zajmijcie się TYLKO I WYŁĄCZNIE SOBĄ. Młode mamy często nie potrafią oderwać myśli od domowych spraw, a w rzadkich chwilach odpoczynku zaczynają sprzątać lub prać. A więc, droga mamo, nie doprowadzaj wtedy mieszkania do porządku, tylko zrób to, na co faktycznie masz ochotę. Dla twojego dziecka ważniejszy będzie twój uśmiech na twarzy i bijący od Ciebie spokój, niż powieszone firanki czy odkurzona kanapa w salonie.

W trakcie odpoczynku ważne jest rozluźnienie mięśni. Okazuje się bowiem, że żyjąc w ciągłym i silnym stresie, nawet w trakcie snu nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się napięcia ze swego ciała. Podczas krótkiej chwili wypoczynku w ciągu dnia staraj się rozluźniać po kolei wszystkie partie mięśni. W tym celu połóż się na łóżku lub podłodze i zaczynając od stóp, powoli powtarzaj w myślach: „Rozluźniam prawą stopę, rozluźniam prawą stopę…”. Powtarzając kilkakrotnie każdą sekwencję, wczuj się w swoje ciało i pozwól, by rzeczywiście się rozluźniło. Po takim ćwiczeniu usiądź i powoli pokręć szyją – pięć wolnych skrętów w prawo, następnie pięć w lewo. Następnie siądź i delikatnie pochyl głowę do przodu. Pozwól, by krew dopłynęła do mózgu. Potem weź trzy głębokie wdechy nosem i wypuszczaj powietrze ustami. A po tym wszystkim uśmiechnij się do siebie!

Zrozumieć emocje

Cenną umiejętnością jest także mówienie o swoich emocjach i o emocjach własnego dziecka. Sztuka nazywania emocji to ważny krok prowadzący do rozmowy o nich nawet z bardzo małym dzieckiem. Staraj się nazywać emocje, które przeżywa dziecko, tak, by umiało je ono z czasem określić samodzielnie. Spróbuj powiedzieć na przykład: „Widzę, że jesteś zły/smutny. Jednak jestem obok ciebie i zawsze możesz się do mnie przytulić.” Jeżeli twoje dziecko wpada w furię, staraj się nie denerwować tym aż tak bardzo. Upewnij się, że dziecko jest bezpieczne, że cię widzi i w razie czego możesz do niego szybko podejść. Jeżeli przerazi lub rozzłości cię widok rozwścieczonego dziecka, ono na pewno uzna, że faktycznie dzieje się coś strasznego, będzie się bać i złościć jeszcze bardziej. Twoja spokojna twarz i łagodny głos z pewnością będą bardziej przydatne w uspokojeniu dziecka.

Na koniec ważna informacja: pamiętaj, że nie jesteś jedyną matką lub ojcem, którzy odczuwają trudności w opiece nad dzieckiem. Twoje trudne doświadczenia są bardzo dobrze znane innym rodzicom i nie myśl, że tylko ty odczuwasz zmęczenie. Być może kontakt z innymi rodzicami stanie się dla ciebie świetną okazją do rozwiązania tego, co cię dręczy. Jeśli natomiast czujesz, że potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów, zajrzyj tutaj: https://rodzice.fdds.pl/pomoc/jak-mozemy-pomoc/

źródła:

http://www.rodziceradza.pl/Rodzice/Oswoic-stres,art,139156.html

http://stres.wieszjak.pl/stres-w-naszym-zyciu/77435,Jakie-sa-zrodla-i-nastepstwa-stresu-w-rodzinie.html

 

Pamiętaj:

  1. Znajdź chwilę tylko dla siebie.
  2. Staraj się mówić o emocjach swoich i dziecka.
  3. Nie obciążaj się domowymi obowiązkami.
Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →