wiek dziecka: 0–3

Najtrudniejszy pierwszy raz – czyli witaj w domu maluchu!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak przygotować pierwszą kąpiel dziecka?
  • Jaką temperaturę powinno mieć przygotowywane dla dziecko mleko?
  • Jakie ubranka sprawdzają się na początku?

Pierwsza kąpiel, pierwsza zmieniona pieluszka, pierwsze ubieranie - one będą najtrudniejsze. Nie obawiaj się, dojdziesz do wprawy - to tylko kwestia ćwiczeń.

Pamiętaj, że wszystkie te czynności wykonujecie pierwszy raz, dlatego… jest jakoś tak ciężko. Ważne w takich momentach, aby rodzice byli dla siebie wzajemnym oparciem, służyli sobie pomocą i co o wiele ważniejsze – również i wyrozumiałością.

K jak kąpiel

Zanim włożysz swoje dziecko do kąpieli – przygotuj sobie „stanowisko pracy”. Woda powinna mieć ok. 37 stopni Celsjusza (można to sprawdzić termometrem bądź własnym łokciem). Rozbierz malucha i włóż delikatnie do wanienki. Powoli oswajaj dziecko z wodą. Jedną dłonią podtrzymuj główkę i kark dziecka, drugą delikatnie myj jego ciałko. Zacznij od głowy, szyi, rączek i brzuszka, a skończ na umyciu pupki. Na początku kąpiel dziecka trwa kilka – kilkanaście minut, z czasem stanie się wspólną zabawą – gdy dziecko będzie starsze.

Mycie oczu: do mycia oczu używaj gazików lub płatków kosmetycznych (używanie wacików kosmetycznych nie jest wskazane, gdyż łatwo się strzępią). Oczka przemywaj zawsze przegotowaną, ostudzoną wodą w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, a do każdego oka używaj oddzielnego gazika/płatka.

Higiena uszu: używanie patyczków do czyszczenia uszu niemowlęcia jest zabronione. Do pielęgnacji małżowiny usznej niemowlęcia używaj myjki delikatnie zwilżonej przegotowaną, ostudzoną wodą. Ucho niemowlęcia wyścielone jest błoną śluzową, która ma zdolność samooczyszczania. Z czasem większe zanieczyszczenia, dzięki tej błonie, zostaną wydzielone na zewnątrz uszka, skąd będzie można je zebrać nawilżoną myjką.

Higiena nosa: o mały nosek trzeba szczególnie zadbać podczas kataru. Pamiętaj, aby niczego do noska nie wkładać – używanie szpatułek do uszu w celu usunięcia nadmiaru wydzieliny z nosa może tylko zaszkodzić. Możemy w ten sposób uszkodzić dziecku błonę śluzową i doprowadzić do niepotrzebnego jej zranienia. Do oczyszczania noska u niemowlęcia może służyć gruszka, która wchłania do swojego środka nadmiar wydzieliny. Może być również pomocna sól fizjologiczna lub sól morska w sprayu.

Zęby: gdy już się pojawią, trzeba zacząć o nie dbać. Po pierwsze ze względu na zapobieganie próchnicy, a po drugie ze względu na wyrobienie u dziecka odruchu czyszczenia zębów na przyszłość. Na początku można pierwsze ząbki czyścić za pomocą gazy nawiniętej na palec. W sklepach dostępne są również specjalne szczoteczki zakładane na palec, którymi można czyścić pierwsze zęby oraz  szczoteczki wykonane z silikonu..

Paznokcie: obcinanie paznokietków u dzieci to coś, czego maluszki raczej nie lubią. Dobrym momentem na wykonanie tego zabiegu jest sen dziecka lub karmienie piersią. Do obcinania maleńkich paznokci służą nożyczki o zaokrąglonych końcach bądź cążki przeznaczone dla dzieci. Trzeba pamiętać, aby paznokcie u stóp obcinać na płasko, a u rączek w tzw. „uśmiechy”, uważając, aby nie obcinać zbyt krótko ze względu na możliwość uszkodzenia łożyska paznokcia.

Skóra: skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa, cienka i delikatna. Można po kąpieli dziecko posmarować specjalnym kremem albo oliwką. Smarowanie może być również przyjemną zabawą. Nic nie sprawia maluszkowi większej przyjemności niż delikatny masaż przez ukochaną osobę.

U jak ubieranie

Aby sprawnie i szybko ubrać malucha, potrzebujesz krótkiej lekcji.

B jak body. Body to ubranko, które ma krótki albo długi rękawek i zapinane jest w kroku na zatrzaski. Dobrze podtrzymuje założoną pieluszkę. Nałóż je przez główkę. Delikatnie przeciągnij przez rękawek jedną rączkę, następnie drugą. Lekko przeturlaj dziecko na boczek albo brzuszek i obciągnij body na pleckach. Następnie połóż dziecko na plecach buzią do siebie i zapnij body w kroku.

K jak kaftanik. Kaftanik to mała bluzka zawiązywana na troczki. Wciągnij rękawek na jedną rączkę, połóż dziecko na boku po stronie nieubranej rączki i podłóż kaftanik pod plecy. Przeturlaj dziecko na drugi bok, wyciągnij delikatnie kaftanik spod plecków i załóż na drugą rączkę drugi rękaw.

Zarówno body, jak i kaftanik służą dziecku jako ubranko będące odpowiednikiem naszego podkoszulka.

P jak pajacyk. To ubranie jest zdecydowanie sprzymierzeńcem początkującego rodzica. Połóż dziecko na rozłożony pajacyk. Włóż delikatnie nóżki do nogawek, a potem delikatnie przekręć dziecko z  jednego boku na drugi i włóż rączki do rękawków. Następnie zapnij zatrzaski. Gotowe!

Ś jak śpioszki. Nałóż nogawki na nóżki, następnie przekręć dziecko na boczek – wyjmij śpioszki spod plecków – zapnij na ramionach i gotowe!

C jak czapka. Najlepsza na początek jest taka bez troczków. Zakładając dziecku czapkę, zacznij od czółka malca.

Podczas ubierania/przebierania dziecka mów do niego, zagaduj, opowiadaj o tym, co robisz, co się wokoło dzieje, uśmiechaj się. Nie rób niczego na siłę. Gdy maluch zacznie płakać, postaraj się go uspokoić. Masaż brzuszka, ciepłe słowo albo krótka przerwa na przytulenie zwykle pomagają.

K jak karmienie

Zazwyczaj na samym początku niemowlę jest karmione piersią, zdarzają się jednak przypadki, kiedy karmienie naturalne nie jest możliwe, a jedynym pokarmem, które może dostawać wtedy niemowlę jest mleko modyfikowane (mieszanka mlekozastępcza). Wówczas należy mieszankę przygotować zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta na opakowaniu, ze szczególnym uwzględnieniem wieku dziecka.

Gdy mama nie karmi piersią albo właśnie wróciła do pracy, często tata zostaje na posterunku. Gdy zostałeś z dzieckiem sam na sam, zadbaj o zachowanie pór posiłków, które wypracowała wcześniej Twoja partnerka. To znacznie ułatwi Ci zadanie. Jeżeli dziecko jest karmione jedynie mlekiem matki, na pewno partnerka zostawiła przygotowane porcje odciągniętego mleka. Ważne, abyś je powoli podgrzał w garnku z ciepłą wodą do temperatury ok. 36 stopni, bądź w specjalnie do tego służącym podgrzewaczu. Pamiętaj − mleko nie może być za gorące, jego temperaturę najlepiej sprawdzić na wewnętrznej stronie swojego nadgarstka – jeśli jest ciepłe, ale nie gorące, możesz podać je dziecku.

Karmienie mlekiem modyfikowanym wymaga przygotowania mieszanki zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu mleka. Do wygotowanej butelki wlewasz wrzątek, który studzisz do odpowiedniej temperatury (ok. 36 stopni), a następnie dodajesz do wody ilość mieszanki odpowiednią dla wieku dziecka i porcji przegotowanej wody wlanej do butelki (informację o ilości mieszanki dodawanej do mleka, w zależności od wieku dziecka, znajdziesz na opakowaniu mleka modyfikowanego).

P jak pieluszka

Podobnie jak w przypadku kąpieli, zadbaj − przed rozpoczęciem zmieniania pieluszki − o niezbędny sprzęt. W zasięgu ręki musisz mieć czystą pieluszkę, chusteczki do pielęgnacji, krem do smarowania pupy. Połóż swojego malucha na pleckach na przewijaku. Do zmiany pieluszki niepotrzebny jest kompletnie rozebrany maluch − czasem wystarczy zdjęcie śpioszków, spodenek czy rajstopek. Rozepnij zabrudzoną pieluszkę i jedną ręką podegnij nóżki malucha. Wytrzyj zabrudzoną pupkę. Jeżeli jesteś rodzicem dziewczynki pamiętaj, żeby wycierać chusteczkami zabrudzone miejsca w stronę do pupki. Nigdy nie podciągaj maleństwa za stópki do góry − to bardzo szkodliwe dla nadal rozwijających się stawów. Pozwól chwilę poleżeć maluszkowi bez pieluszki. Taka chwila z gołą pupką to nie lada frajda dla maleństwa. W tym czasie możesz porozmawiać ze swoim dzieckiem, porobić wesołe miny, naśladować dźwięki wydawane przez dziecko. Następnie podłóż pod pupę dziecka tylną część pieluchy, możesz posmarować pupę kremem przeciwodparzeniowym, przednią część pieluszki przełóż między nogami malucha i zapnij po bokach rzepy. Symetryczne zapięcie (pomagają w tym rysunki umieszczone z przodu pieluszki) chroni pojawiającą się w pieluszce zawartość przed wydostaniem się na zewnątrz.

Nakarmione, przebrane i ubrane dziecko możesz zabrać na spacer. Odrobina świeżego powietrza na pewno dobrze mu zrobi, a rytmiczne kołysanie w wózku będzie sprzyjało zaśnięciu. Jeżeli jest zimno, najpierw ubierz siebie, a potem dziecko − to pomoże ustrzec dziecko przed przegrzaniem w oczekiwaniu na wyjście i przeziębieniem, gdy już wyjdziecie na zimne powietrze.

Powodzenia! 🙂

 

Pamiętaj:

  1. Codzienne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych przy dziecku buduje wprawę rodzica.
  2. Nim zaczniesz przewijać dziecko - przygotuj sobie wszystkie potrzebne sprzęty.
  3. Kąpiel niemowlęcia powinna się odbywać w temperaturze wody ok. 37 stopni.
Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →