wiek dziecka: 12+, 6–12

Wakacje

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O czym warto pamiętać, zanim dziecko wyjedzie na obóz, kolonie, samodzielny wyjazd?

W wakacje na dzieci i młodzież czyhają zagrożenia, warto o tym nie zapominać. Rozmowa z dzieckiem o bezpieczeństwie może wydawać się najmniej ważnym elementem przygotowań do wakacyjnych wyjazdów, ale unikanie jej nie sprawi, że dziecko będzie bezpieczne. Rozmowa o zagrożeniach ma sprawić, że dziecko będzie wiedziało, jakich niebezpieczeństw unikać oraz jak na nie reagować i kogo prosić o pomoc, jeśli się pojawią. Z drugiej strony musimy wyważyć nasz przekaz, żeby nie wywołać w dziecku lęku i spowodować, że będzie się obawiało wyjazdu.

Kiedy wyjeżdżamy na rodzinne wakacje lub wysyłamy dzieci na wczasy z dziadkami lub ulubioną ciocią, możemy mieć poczucie, że nie spotka ich nic złego. Niestety, takie myślenie może uśpić naszą czujność. Przed wyjazdem warto przypomnieć dziecku o tym, że nasze „codzienne” zasady dotyczące bezpieczeństwa wciąż obowiązują lub wytłumaczyć mu, jak zmieniają się w warunkach wakacyjnych. Bardzo ważne jest podkreślenie, że pod żadnym pozorem dziecko nie powinno oddalać się bez wiedzy dorosłych, którzy się nim opiekują (bez względu na to, czy chodzi o wejście do wody, czy o spacer do najbliższego sklepiku), odchodzić z kimś nieznajomym ani przyjmować od niego prezentów. Ważne też, by dziecko wiedziało, jak powinno zachować się, jeśli się zgubi – do kogo podejść z prośbą o pomoc, by znało swoje imię i nazwisko, imiona rodziców/opiekunów i ich numery telefonów (młodszym dzieciom numer do rodzica można zapisać na opasce na nadgarstek).

Obóz lub kolonie

Temat obozu może pojawić się ze strony zarówno dziecka, jak i rodzica. Dobrze, by na pierwszy wyjazd bez rodziców dziecko pojechało z rówieśnikami, których zna – np. z klasy, zajęć dodatkowych lub kółka zainteresowań. W towarzystwie znanych osób może łatwiej się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Przygotowując dziecko do wyjazdu, powinniśmy mieć pewność, że nie tylko potrafi się zatroszczyć o swoje rzeczy czy higienę, ale też wie, że pod żadnym pozorem nie powinno oddalać się od grupy, co zrobić, jeśli się zgubi, jak zareagować, jeśli zaczepia je ktoś nieznajomy lub jest namawiane do zrobienia czegoś, na co nie ma ochoty lub czego się boi. Takie zachowania warto przećwiczyć odpowiednio wcześniej, wykorzystując codzienne sytuacje do rozmów o bezpieczeństwie. Rodzice dzieci w wieku 5–9 lat mogą skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach kampanii „Gadki” (www.gadki.fdds.pl). Warto sprawdzić opinie na temat organizatora wyjazdu (np. w internecie lub u znajomych) i upewnić się, że opiekunowie posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Bez względu na to, jakie reguły dotyczące posiadania przez dzieci telefonów będą obowiązywały na wyjeździe, warto poprosić o kontakt do wychowawcy(-ów), by w każdej chwili móc się upewnić, że nasze dziecko ma się dobrze. Jeśli chcieliby Państwo porozmawiać o wakacyjnych zagrożeniach bezpieczeństwa dzieci i nastolatków, zapraszamy do kontaktu z konsultantami Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100 w sprawie Bezpieczeństwa.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY BEZPIECZNYCH WAKACJI

Samodzielne wyjazdy

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o wiek, w którym można zgodzić się na samodzielny wyjazd nastolatka. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci i są w stanie ocenić, czy potrafią one zatroszczyć się o swoje codzienne sprawy, ale też czy wiedzą, jak rozpoznawać i reagować na zagrożenia, jak nie ulegać namowom innych czy nie podejmować zachowań ryzykownych lub niebezpiecznych. Rozmowa z nastolatkiem o samodzielnym wyjeździe może być stresująca dla obu stron.

Pamiętajmy, że umiejętność regulowania emocji jest u nastolatków nie w pełni rozwinięta. Jeśli na czymś im bardzo zależy, a spotykają się z odmową, to może być im trudno zapanować nad tym, co się z nimi dzieje.

Również rodzicom może być trudno zachować spokój, kiedy z jednej strony towarzyszy im niepokój o dziecko, a z drugiej – nie wiedzą, jak zareagować na jego złość czy prowokacyjne zachowanie. Najważniejsza jest rozmowa – omówienie z dzieckiem jego pomysłu lub planu (być może istnieje i jest bardzo dobrze opracowany!) i ustalenie, z kim konkretnie dziecko chce wyjechać. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić miejsce, do którego nastolatek chciałby pojechać, a także skontaktować się z rodzicami innych uczestników wyjazdu.

Pamiętaj:

  1. Sprawdź wcześniej, czy miejsce pobytu dziecka spełnia standardy bezpieczeństwa. Dowiedz się, czy organizator wyjazdu jest doświadczony, czy ma wymagane zezwolenia, jakie są kwalifikacje opiekunów oraz zakres i rodzaj zajęć dla dzieci.
  2. Jeśli dziecko wyjeżdża z przyjaciółmi, dowiedz się z kim oraz weź ich numery telefonów.
  3. Porozmawiaj z dzieckiem na temat możliwych zagrożeń, ich konsekwencji oraz sposobów unikania niebezpieczeństw.
  4. Przygotuj razem z dzieckiem listę ważnych telefonów, z której będzie mogło skorzystać w sytuacji zagrożeń.
  5. Dla małych dzieci warto przygotować opaskę na rękę z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu opiekuna. Dobrze, by dziecko umiało się przedstawić oraz podać imiona rodziców lub osób, pod których opieką przebywa, a także wiedziało, że jeśli się zgubi, powinno poprosić o pomoc dorosłych (przechodniów, policję, ochronę obiektu, ratowników itp.).
Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →