wiek dziecka: 6–12

Początek roku szkolnego – jak wspierać dziecko?

— Lucyna Kicińska

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wspierać dziecko w powrocie do szkoły?
 • Jak rozmawiać z dzieckiem o pierwszych dniach w szkole?
 • Gdzie zwrócić się po pomoc?

Na co zwrócić uwagę?

PIERWSZOKLASIŚCI – NOWA SZKOŁA – NOWA KLASA

Dzieci mogą martwić się tym, jak ułoży się im w nowej szkole lub klasie. Mogą obawiać się braku akceptacji ze strony rówieśników, problemów w nauce czy trudnych do sprostania wymagań nauczycieli.

To naturalne, bo do końca nie wiemy, jak będzie w nowym miejscu i co nas spotka w nieznanej sytuacji. W miejscach, do których jesteśmy przyzwyczajeni, możemy czuć się bezpieczni, bo wiele osób i rzeczy jest nam znajomych.

Zwykle jest jednak tak, że zmiany są potrzebne i dobre. Dzięki nim dzieci mogą uczyć się, doświadczać i poznawać nowe rzeczy. Tak może być również w przypadku zmiany szkoły. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, że szkoła to nie tylko stres i nauka. To także szansa na nowe przyjaźnie, zdobywanie nowych umiejętności, rozwijanie zainteresowań, oraz że aby oswoić się z nowym miejscem i poczuć w nim dobrze i swobodnie, potrzeba czasu.

POWRÓT DO SZKOŁY PO WAKACJACH

Wakacje to w porównaniu do szkolnej rutyny, czas odpoczynku i wolności. Stawienie czoła porannemu wstawaniu, zaangażowania podczas lekcji czy odrabiania prac domowych może nie być gładkim procesem. Dzieci mogą mieć również problemy w ponownym dostosowaniu się do zasad panujących w szkole. Trudności mogą przysporzyć również wyższe niż w latach poprzednich wymagania lub pojawienie się w szkole nowego nauczyciela.

Źródłem stresu mogą być także relacje rówieśnicze. Jeśli dziecko nie dogadywało się z kolegami i koleżankami przed wakacjami, to sytuacja może powtórzyć się również po nich. Pamiętajmy, że dzieci, które doświadczyły przemocy rówieśniczej mogą silnie przeżywać powrót do szkoły już na kilka tygodni przed pierwszym dzwonkiem.

Co możesz zrobić?

 1. Zaplanuj rozmowę z dzieckiem o tym, co go czeka w szkole na kilka dni przed 1 września

 2. Zapytaj o to, na co czeka, z czego cieszy się w związku z pójściem do szkoły, oraz czy jest coś, co go martwi lub stresuje

 3. Jeśli to możliwe, dowiedz się jaki będzie plan lekcji Twojego dziecka, czy zmienią się nauczyciele, sale itp. Porozmawiaj z dzieckiem o nadchodzących zmianach.

 4. Pomóż dziecku we wdrożeniu się do szkolnej rutyny. Zakup przyborów czy nowego plecaka zaplanuj jeszcze w sierpniu, tak by na początku nowego roku szkolnego panowało jak najmniej chaosu.

 5. Zaproponuj szkolny rytm dnia. Wytłumacz dziecku, że podobnie jak Ty, posiada ono swoje obowiązki – chodzenie do szkoły, odrabianie lekcji, zajęcia pozalekcyjne, dbanie o porządek w pokoju itp. Pomóż dziecku zorganizować czas w ciągu dnia, nie zapominajcie o czasie na wspólną zabawę, odpoczynek czy relaks.

 6. Pamiętaj, że i nam dorosłym jest trudno wrócić do codziennych obowiązków po czasie błogiego wakacyjnego odpoczynku.

NIECHĘĆ DO SZKOŁY

Jeśli niechęć dziecka do chodzenia do szkoły będzie utrzymywała się dłużej warto zastanowić się, co ma na nią wpływ. Najczęściej dzieci mówią, że nie lubią chodzić do szkoły, ponieważ:

 • są przemęczone obowiązkami
 • stresują się nauką, są pod silną presją
 • w szkole panuje niemiła atmosfera (rówieśnicza, ze strony grona pedagogicznego lub wywołana przez jednego nauczyciela/-kę)

Na to, że dziecko nie chce chodzić do szkoły wpływ może mieć również sytuacja domowa – kłopoty rodzinne lub chęć sprostania wymaganiom, jakie rodzice stawiają dzieciom.

Rodziców chcących porozmawiać o dzieciach w kontekście rozpoczęcia roku szkolnego zapraszamy do dzwonienia do bezpłatnego Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100, który jest czynny pod poniedziałku do piątku, od 12.00 do 15.00.

Pamiętaj:

 1. W pierwszych dniach w szkole dzieciom towarzyszy ekscytacja i zadowolenie, ale może pojawić się też niepokój czy zwątpienie.
 2. Dzieci mogą obawiać się braku akceptacji ze strony rówieśników, problemów w nauce czy trudnych do sprostania wymagań nauczycieli.
Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →