Zasady uczestnictwa w grupie online dla rodziców

mężczyzna siedzący przed komputerem

W Centrum Dziecka i Rodziny, placówce Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę od dłuższego czasu prowadzimy grupy wsparcia, warsztatowe i terapeutyczne on line. Na podstawie doświadczeń ze spotkań, opracowaliśmy zasady, których przestrzeganie jest ważne, i potrzebne, by udział w grupie był owocnym, rozwijającym, ale też bezpiecznym doświadczeniem dla uczestników.

 • Spotkania grupy online odbywają się za pośrednictwem Zoom’a – jest to darmowa platforma, dzięki której można w sposób bezpieczny, szyfrowany i wygodny być w kontakcie z większą liczbą osób.Do udziału w grupie nie jest konieczne zainstalowanie aplikacji, wystarczy skorzystanie z podanego wcześniej linka. Aczkolwiek zachęcamy do ściągnięcia i przetestowania Zoom’a wcześniej, aby uniknąć nieprzewidzianych problemów technicznych.
 • Do zdalnej pracy w grupie potrzebny jest komputer lub laptop, wyposażony w kamerę, słuchawki i mikrofon.
 • Nie zalecamy korzystania z telefonów komórkowych, ponieważ nie dają one możliwości pełnego udziału w grupie, np. np. widzenia innych uczestników, reagowania na pytania na czacie, pracy w podgrupach czy korzystania z innych narzędzi do pracy grupowej online.
 • Kamera, słuchawki i mikrofon umożliwiają pełny i aktywny udział  – widzenie uczestników nawzajem, słyszenie swoich wypowiedzi, reagowanie na przebieg spotkania. Słuchawki ważne są ze względu na zachowanie dyskrecji – zmniejszają odgłosy z zewnątrz i zapewniają, by otoczenie nie słyszało tego, co się dzieje na spotkaniu. Ważne, aby sprawdzić działanie tych urządzeń przed rozpoczęciem spotkani
 • W pracy w grupie ważne jest zadbanie o komfort swój i pozostałych uczestników, oraz koncentracja na „tu i teraz”. W trosce o bezpieczeństwo i unikanie rozpraszania uwagi, prosimy o nieprzemieszczanie się autem lub innymi środkami transportu w trakcie trwania spotkania, rezygnację z równoległych aktywności (takich jak np. wysyłanie maili), oraz wyłączenie czatów i komunikatorów.
 • Ważne dla uczestnika jest miejsce, w jakim łączy się z grupą – najlepiej spokojne, zamknięte pomieszczenie, bez obecności innych osób, tak by dawało ono poczucie bezpieczeństwa i umożliwiało dzielenie się ważnymi, osobistymi, intymnymi treściami.
 • Przed rozpoczęciem grupy przesyłamy daty spotkań i link,przez który będziemy się łączyć na wszystkie spotkania.
 • Na spotkanie wchodzą tylko te osoby, które posiadają link i hasło. Prosimy go nie udostępniać nikomu spoza grupy, ponieważ grozi to możliwością wejścia na spotkanie osób niepowołanych. Ewentualne osoby niepowołane będą usuwane z grupy przez osoby prowadzące.
 • Wejście na grupę będzie możliwe 15 minut wcześniej. Uczestnicy łączą się przed czasem rozpoczęcia grupy, trafiają do poczekalni, by już w pełnym składzie rozpocząć punktualnie spotkanie.
 • Po zalogowaniu się należy od razu potwierdzić włączenie mikrofonu i kamery. A po wejściu na grupę wyciszyć mikrofon.
 • Ważne jest, by przy wpisywaniu swoich danych używać własnego imienia i nazwiska, tak by było możliwe rozpoznanie danej osoby.
 • Na czas spotkania warto pozamykać inne aplikacje, by nie stanowiły dodatkowego obciążenia dla połączenia.
 • W razie trudności i braku możliwości uczestniczenia w zajęciach uczestnik powinien poinformować osoby prowadzące telefonicznie bądź mailowo. Informacja o kontaktach w tej sprawie będzie podawana dla każdej grupy oddzielnie.

Tutaj znajdziesz aktualną ofertę spotkań i grup dla rodziców

Tutaj dowiesz się więcej, na czym polega taka grupa i czego możesz się po niej spodziewać

Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →