wiek dziecka: 12+, 6–12

Masz we mnie sojusznika – czyli jak rodzice mogą wspierać młode osoby LGBT+

Ponad 40% dzieci i nastolatków LGBT+ często lub bardzo często myśli o samobójstwie. 94% ma objawy depresji, u ponad połowy z nich są one nasilone lub silne. Więcej niż 26% nieheteronormatywnych i transpłciowych nastolatków przynajmniej raz uciekło z domu, prawie co dziesiąta osoba została z domu wyrzucona[1]. Za dyskryminację, przemoc lub brak wsparcia nierzadko odpowiedzialni są dorośli – nauczyciele, rodzice i opiekunowie. Dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę na początku kwietnia rozpoczęła drugą edycję kampanii „LGBT+ja”, w której część działań skierowanych jest do dorosłych.

7 kwietnia odbyła się debata „Jak w rodzinie i w szkole wspierać młode osoby LGBT+” adresowana do rodziców, opiekunów, nauczycieli i profesjonalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą. W debacie wzięli udział m.in.: Aleksandra Chodecka, Anna Czołnik, Piotr Jacoń, Róż Kasprzyckx, Aleksandra Muzińska i Jan Świerszcz. Nagranie dostępne jest na YouTube:

Natomiast 12 kwietnia startuje cykl webinarów eksperckich dla dorosłych, w tym dwa szczególnie dedykowane rodzicom:

  • 19 maja o godz. 17.00 webinar pt. Wychowanie małego dziecka do różnorodności, poprowadzi Urszula Kubicka-Kraszyńka. Jej gośćmi będą Katarzyna Gałązka, pracująca z rodzinami certyfikowana trenerka założonej przez Jaspera Juula organizacji Family Lab oraz Magda Winiarska-Smoczyńska, psycholożka, psychoterapeutka dzieci i dorosłych, pracująca na co dzień w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Podczas webinaru Panie zwrócą uwagę na to kiedy i od czego zaczyna się nauka akceptacji i otwartości na odmienność, a także porozmawiają o tym dlaczego tak ważne jest to, jak rodzice i opiekunowie radzą sobie z różnicami i ich akceptacją, jakiego warto używać języka, w jakim duchu wypowiadać się o innych ludziach, ich wyborach czy stylu życia oraz jak tworzyć przestrzeń, by dziecko mogło być naprawdę sobą.

  • 24 maja o godz. 17.00 webinar pt. Rozwój psychoseksualny małego dziecka poprowadzi Urszula Kubicka-Kraszyńka, a jej gośćmi będą: Monika Zielona-Jenek, psycholożka i seksuolog kliniczna, współautorka książki „Jestem dziewczynką, jestem chłopcem. Jak wspomagać rozwój seksualny dziecka” oraz Magda Winiarska-Smoczyńska, psycholożka, psychoterapeutka dzieci i dorosłych, pracująca na co dzień w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Podczas webinaru prowadzące będą rozmawiać o tym, czego potrzebują dzieci, aby wyrosnąć na osoby czujące się dobrze w swoim ciele, rozumiejące, że seksualność jest integralną częścią ich samych, umiejące o niej rozmawiać i wyrażać siebie również w tym obszarze. Poruszą również to, z jakimi niepokojami i potrzebami dotyczącymi rozwoju psychoseksualnego małego dziecka rodzice zwracają się do psychologa czy seksuologa oraz czym jest właściwa rozwojowo ekspresja seksualna dziecka.

Udział w webinarach jest bezpłatny, aby wziąć w nich udział należy zarejestrować się na stronie: fdds.edukacja.pl. Na każdy webinar obowiązuje osobna rejestracja.

Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie lgbtplusja.fdds.pl. Kampania realizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, dzięki wsparciu finansowemu Childhood Foundations.

 

[1] „Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020”, red. dr Mikołaj Winiewski, Magdalena Świder. Raport został wydany w 2021 r. przez Kampanię Przeciw Homofobii i Stowarzyszenie Lambda Warszawa, link tutaj.

 

Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →