wiek dziecka: 0–3

Zadbać o mamę – to ważne!

— Urszula Kubicka-Kraszyńska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zadbać o siebie w początkach macierzyństwa?
  • Jak możesz wspierać kobietę, która przeżywa trudności emocjonalne po porodzie?

W nowej sytuacji życiowej ważna jest „higiena psychiczna” i profilaktyka depresji, zwłaszcza że dziecko pochłania całą Twoją uwagę, i szybko może zabraknąć Ci siły. Jeśli masz zdiagnozowaną depresję, w okresie lepszego samopoczucia, oprócz korzystania z profesjonalnej pomocy, spróbuj w miarę możliwości zaopiekować się sobą sama:

  • Bądź dla siebie wyrozumiała, daj sobie czas na poznanie swojego dziecka, na oswojenie się ze zmianą w życiu, pozwól sobie na przeżywanie różnych, także sprzecznych uczuć.
  • Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego na 100%. Nie porównuj się z innymi mamami, zwłaszcza obserwując media społecznościowe. Weź pod uwagę, że często przedstawiają one kreację niemającą odzwierciedlenia w rzeczywistości.
  • Poproś bliskich o konkretną pomoc i wsparcie, szczególnie w czynnościach dnia codziennego − może to być ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów lub inne pomocne rzeczy.
  • Zadbaj o swój odpoczynek – zrób coś dla siebie, pójdź na spacer, przeczytaj coś przyjemnego.
  • Porozmawiaj z bliską osobą o swoich emocjach.
  • Poszukaj wsparcia innych kobiet, które niedawno urodziły i znają to doświadczenie – być może w Twojej okolicy jest grupa wsparcia dla mam, spotkania dla mam karmiących piersią lub nauka chustonoszenia, spotkania kobiet, które razem chodziły do szkoły rodzenia. Takie grupy działają również w mediach społecznościowych.
  • Spróbuj jeść regularnie i bądź aktywna fizycznie (nie musisz uprawiać sportu, jeśli nie masz ochoty, codzienny spacer wystarczy) – to ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy hormonów i wpływa na nastrój.
  • Zbadaj się u lekarza internisty, szczególnie pod kątem oceny czynności tarczycy, ponieważ zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tego gruczołu mają duży wpływ na samopoczucie.
  • Jeśli karmisz piersią i jest to dla Ciebie ważne, nie przerywaj karmienia. Bliski kontakt z niemowlęciem, świadomość, że dostaje ono Twoje mleko pomoże Ci zbudować relację z dzieckiem, mimo początkowych trudności. Jeśli masz problemy z laktacją, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym (kontakt znajdziesz na www.kobiety.med.pl). Jednak jeśli czujesz, że kontynuowanie karmienia jest ponad Twoje siły, nie zmuszaj się do tego. Nawiązywanie więzi z dzieckiem może odbywać się także podczas karmienia butelką.
  • Nie używaj alkoholu. Nie bierz leków innych niż te zalecone przez lekarza. Środki te mogą oddziaływać na układ nerwowy i Twoje samopoczucie może ulec pogorszeniu.

Jeśli trudno jest Ci rozmawiać z bliskimi o tym, co czujesz, daj im tę broszurę i poproś, aby ją przeczytali.

Gdy jesteś osobą bliską kobiety cierpiącej na emocjonalne trudności po porodzie, możesz czuć się bezradny/a i nie wiedzieć, w jaki sposób pomóc.

Mama małego dziecka bardzo często jest zmęczona, niewyspana, przytłoczona nową sytuacją, co może negatywnie wpływać na jej nastrój. Jeśli chcesz jej pomóc, zaproponuj, że zaopiekujesz się dzieckiem, aby mogła się wyspać, zjeść, wziąć prysznic lub po prostu wyjść sama na zakupy, czy do kina…

Osoby cierpiące na depresję często wycofują się z kontaktów z otoczeniem, ale jednocześnie tego kontaktu i wsparcia bardzo potrzebują. Ogromnie ważna jest rola rodziny i bliskich we wspieraniu chorej i towarzyszeniu jej na co dzień. Jak możesz pomóc?

  • Spędzaj czas z młodą mamą, daj jej wsparcie i gotowość do wysłuchania, co ją martwi i niepokoi. Zapewniaj ją, że złe samopoczucie minie (ale nie zmuszaj, aby „wzięła się w garść” i na siłę zajmowała się dzieckiem i domem). Pamiętaj, że depresja nie jest wyborem czy lenistwem, ale chorobą!
  • Zachęć partnerkę, bliską osobę do poszukania wsparcia i pomocy psychologicznej lub lekarskiej. Jeśli nie ma siły tego zrobić, pomóż jej. Jeżeli poczujesz się winny/-a albo rozczarowany/-a, że młoda mama cierpi i ma trudności w odnalezieniu się po narodzinach dziecka pamiętaj, że takie sytuacje po prostu się zdarzają, a szybka reakcja i wsparcie bliskich pomagają w powrocie do zdrowia. To nie jest ani Twoja wina, ani młodej mamy.
  • Odciąż kobietę w obowiązkach domowych i opiece nad dzieckiem. Pamiętaj, że przedłużające się złe samopoczucie matki, jej emocjonalna nieobecność i trudność w byciu z dzieckiem, mają wpływ na rozwój malucha. W razie potrzeby przejmij opiekę nad dzieckiem lub poproś o to kogoś z rodziny. Noś dziecko, przytulaj, mów do niego, opowiadaj o świecie, nawiązuj z nim relację.
  • Gdy zobaczysz ze strony mamy chęć i gotowość do kontaktu z dzieckiem, wesprzyj ją w tym. Pamiętaj, że potrzeba czasu, by się poznawali i nawiązywali więź.
  • Nie bagatelizuj sytuacji, gdy matka wyraża zamiar skrzywdzenia siebie lub dziecka, lub przechodzi bardzo gwałtowną zmianę nastroju, ma urojenia – wymaga to natychmiastowej konsultacji psychiatrycznej.
  • Depresja nie jest tylko problemem osoby chorej. To trudne doświadczenie dla wszystkich, którzy jej towarzyszą. To naturalne, że jej zachowania i reakcje budzą w Tobie złość czy zniecierpliwienie. Ważne, żebyś zadbał/-a o siebie (odpoczywaj, bądź aktywny/-a, porozmawiaj z bliską osobą). Wtedy będziesz miał/-a siłę wspierać młodą mamę, a także opiekować się dzieckiem.

 

Przeczytaj więcej – poniżej znajduje się broszura „Gdy macierzyństwo nie cieszy – najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o emocjach i samopoczuciu psychicznym po porodzie”

Pamiętaj:

  1. Bądź dla siebie wyrozumiała, daj sobie czas na poznanie swojego dziecka, na oswojenie się ze zmianą w życiu, pozwól sobie na przeżywanie różnych, także sprzecznych uczuć.
  2. Gdy widzisz, że młoda mama cierpi i ma trudności w odnalezieniu się po narodzinach dziecka pamiętaj, że takie sytuacje po prostu się zdarzają, a szybka reakcja i wsparcie bliskich pomagają w powrocie do zdrowia. To nie jest ani Twoja wina, ani młodej mamy.
  3. Towarzyszenie osobie chorej na depresję to trudne doświadczenie. Możesz czuć i zniecierpliwienie. Ważne, żebyś zadbał/-a o siebie, aby mieć siłę wspierać młodą mamę, a także opiekować się dzieckiem.
Szukasz pomocy?
Dowiedz się więcej →